Wystartowała w Pradze wystawa zatytułowana „Jedwab i jedwabny szlak”. Współorganizatorem tego wydarzenia, zbiegającego się z tegoroczną praską 26. Konferencją Generalną ICOM (Międzynarodowej Rady Muzeów) była Ambasada Chin w Pradze oraz Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu (CNSM). ICOM, jedyne stowarzyszenie zrzeszające muzea z całego świata, liczy ponad 49000 członków reprezentujących 142 kraje i terytoria
Na zaproszenie organizatorów w ceremonii otwarcia udział wzięło wielu gości z ICOM, w tym Kidong Bae, przewodniczący Komitetu ICOM w Azji i Pacyfiku, Ralf Čeplak Mencin, prezes Międzynarodowego Komitetu ICOM zrzeszającego muzea etnograficzne, Nana Meparishvili, przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu ICOM zrzeszającego muzea architektury i techniki, Bumaa Dashdendendev, prezes ICOM Mongolia, Catherine Snel, przewodnicząca ICOM Afryka Południowa, Lic. Nathiam Vega, sekretarz generalny ICOM Wenezuela oraz członek ICOM Indie. Niewielka, ale wybitna – tak określa się tę wystawę będącą doskonałym przykładem niewielkiej wystawy zorganizowanej przez społeczność muzealną.
CNSM, największe na świecie muzeum jedwabiu, prezentuje na wystawie bogatą i wysublimowaną kolekcję produktów wykonanych z jedwabiu, którą dostarczono z Chin w zaledwie trzech skrzyniach. Wystawa, podzielona na trzy kategorie tematyczne: technologia produkcji jedwabiu, dzieła sztuki z jedwabiu i jedwabny szlak, jest kompleksowym wprowadzeniem do historii pojawienia się jedwabiu w Chinach, procesu wytwarzania jedwabnych tkanin, wzorów wytłaczanych na jedwabnych tkaninach i ich pochodnych, a ponadto pokazuje w jaki sposób jedwab stał się towarem tak cennym i poszukiwanym na całym świecie po powstaniu jedwabnego szlaku. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 30 eksponatów oraz wiele dzieł sztuki wykonanych z jedwabiu, dzięki czemu czescy zwiedzający będą mogli poznać pochodzenie tego cennego surowca, docenić piękno naturalnego włókna bawełnianego oraz doświadczyć kultury chińskiej prowincji Jiangnan.
„Chiny i Czechy od dawna łączą przyjazne stosunki w dziedzinie wymiany kulturowej. To już moja czwarta wizyta w Pradze” – powiedział podczas przemówienia wygłoszonego na ceremonii otwarcia Zhao Feng, dyrektor honorowy CNSM.
Wystawa zatytułowana „Jedwab i jedwabny szlak” prezentuje długoletnią, bogatą chińską kulturę jedwabiu, a także znaczącą role, jaką jedwab odegrał w wymianie kulturowej między Chinami a innymi państwami i regionami całego świata, w tym też osiągnięcia i postęp, jaki CNSM, ale i szerzej pojmowana chińska społeczność muzealna, osiągnęły w ostatnich latach w dziedzinie badań archeologicznych, ochrony artefaktów kultury, dziedzictwa kultury tradycyjnej, a także współpracy z muzeami z innych stron świata.
Wstęp na wystawę „Jedwab i jedwabny szlak”, która potrwa do 26 sierpnia 2022 r., jest bezpłatny.
Źródło: China National Silk Museum | PR Newswire