Liczby, wykresy, procenty, wzrosty i spadki – wielu osobom inwestowanie kojarzy się z czymś trudnym do zrozumienia i wymagającym, co prowadzi do zmarnowania posiadanych środków. To duży błąd, bo do efektywnego zarządzania kapitałem nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Wystarczy jedynie wybór właściwego funduszu ETF, który zajmie się wszystkim za nas. Ale zaraz, czym w ogóle są i na jakiej zasadzie działają fundusze ETF?
Na czym polega inwestowanie w fundusze ETF?
Fundusze ETF to otwarte, publicznie notowane fundusze inwestycyjne oparte na giełdowych indeksach. Może w nie zainwestować praktycznie każdy – wystarczy zakupić jednostki uczestnictwa uprawniające do uczestnictwa w zyskach. Fundusze ETF odzwierciedlają wybrany indeks giełdowy (lub, rzadziej, inny rodzaj instrumentów finansowych), dzięki czemu ich wynik finansowy zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od wyniku finansowego osiągnięty przez wybrany sektor rynku. Innymi słowy, gdy całość indeksu giełdowego rośnie, rośnie też wartość funduszu ETF. Jak tłumaczy amerykańska Investopedia, inwestowanie w fundusze ETF wiąże się z wieloma zaletami takimi jak brak konieczności posiadania wiedzy na temat świata finansów, relatywnie niskie prowizje pobierane przez brokera ETF, łatwość dokonania samej inwestycji, a także niskie ryzyko zależne tak naprawdę od kondycji całego rynku. Ta ostatnia cecha jest często podkreślana przez ekspertów od rynku finansowego, którzy zauważają, że fundusze ETF oparte na indeksach z najważniejszych światowych giełd tracą na wartości właściwie tylko i wyłącznie w przypadku gospodarczej recesji, podczas której i tak większość inwestycji powoduje straty. Właśnie dlatego ten rodzaj inwestycji często wiązany jest z niskim ryzykiem, a fundusze ETF są często wykorzystywane przy dywersyfikowaniu portfela.
Jaki rodzaj funduszy ETF jest najpopularniejszy?
Wśród funduszy ETF królują te oparte na amerykańskich indeksach giełdowych. Nie ma co się dziwić – gospodarka USA jest największa na świecie, rząd federalny poprzez politykę fiskalną dba o ciągłe wzrosty aktywów notowanych na giełdzie i to właśnie często tam zaczynają się ogólnoświatowe kryzysy. To właśnie dlatego inwestorzy szukający niewielkiego ryzyka wybierają fundusze ETF oparte na NYSE lub NASDAQ. Zaskakująco popularne są też ETF związane z brytyjską London Stock Exchange czy niemiecką XETRA. W ofercie brokerów można też znaleźć fundusze ETF na giełdy krajów rozwijających się, w tym polskiego WIG20 czy WIG 40. Mniejsza stabilność rynku wiąże się w tym wypadku z większym ryzykiem, ale też z większym potencjalnym zyskiem.