Gdy na dworze robi się coraz cieplej, po odstawieniu do szafy grubych skarpet i ciężkiego obuwia których nosiliśmy zimą, przychodzi czas na odkrycie stóp. Te jednak mogą być bardzo zaniedbane – wszak podczas chłodniejszych miesięcy nie przykładamy tak wielkiej wagi do ich pielęgnacji, jak wiosną czy latem. Podniszczone paznokcie i gruba warstwa zrogowaciałego naskórka sprawia, że wybór japonek, klapek czy sandałków może nie być najlepszym pomysłem. Jak zatem sobie z tym poradzić? Jak zrobić pedicure i jak zadbać o swoje stopy w domowym zaciszu? Mamy dla Was kilka bardzo przydatnych wskazówek, które przygotowaliśmy we współpracy z portalem Pazuromaniaczki! Zapraszamy do lektury!
Jakich produktów użyć do pedicure?
Do zrobienia pedicure możemy wykorzystać większość akcesoriów, których używamy do manicure hybrydowego oraz kosmetyki do codziennej higieny. Przygotujmy więc:
- płatki kosmetyczne,
- pilnik,
- sól do kąpieli,
- drewniane patyczki,
- płyn do usuwania skórek,
- krem do stóp,
- bazę hybrydową,
- lakier hybrydowy,
- top hybrydowy,
- primer do paznokci,
- oliwkę do skórek,
- zmywacz do paznokci,
- pumeks,
- obcinak do paznokci,
- separatory do palców,
- miseczkę z ciepłą wodą i mydłem.
Jak zrobić pedicure krok po kroku?
Gdy przygotowaliśmy wszystkie niezbędne akcesoria do wykonania zabiegu, czas najwyższy zabrać się do pracy!
KROK 1 – rozpoczynamy od przygotowania stóp do zabiegu. Na początek musimy więc pozbyć się lakieru do paznokci lub ściągnąć hybrydy.
KROK 2 – do miski wlewamy wodę, dodajemy mydła i soli kosmetycznej, następnie zanurzamy w niej stopy i moczymy od 15 do 20 minut. Gdy skóra zmięknie, pumeksem ścieramy warstwę suchego naskórka.
KROK 3 – sięgamy po obcinak i obcinamy nim paznokcie, zachowując prosty kształt i wycinając je w miejscach w których mogą wrastać, następnie pilnikiem wygładzamy brzegi i uzyskujemy preferowany kształt.
KROK 4 – aplikujemy preparat do zmiękczania skórek wokół paznokci, następnie drewnianym patyczkiem je odsuwamy, a te zbędne wycinamy.
KROK 5 – pomiędzy palcami umieszczamy separatory, a jeżeli takowych nie mamy możemy zastąpić je ręcznikiem kuchennym, po czym przechodzimy do malowania. Na początek nakładamy więc primer do paznokci (sprawdź też co to jest primer), następnie bazę hybrydową, lakier hybrydowy, a na koniec top hybrydowy. Pamiętamy o dokładnym utwardzaniu każdej warstw oraz nie zalewaniu skórek wokół paznokci.
KROK 6 – na koniec na skórki i paznokcie aplikujemy oliwkę do skórek i delikatnie ją wmasowujemy, a po wyschnięciu nakładamy dodatkowo krem do stóp i wmasowujemy go w całe stopy.
Czego NIE robić podczas wykonywania zabiegu pedicure?
Wiemy już w jaki sposób zrobić pedicure, ale warto dowiedzieć się również jakich błędów unikać podczas wykonywania tego zabiegu. Zacznijmy zatem od wycinania skórek – tutaj niestety bardzo często używamy obcinacza lub nożyczek do paznokci, co nie jest zbyt dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ są to narzędzia przeznaczone do twardej płytki rogowej, w związku z czym mogą być zbyt ostre dla naskórka, przez co mogą powodować powstawanie niewielkich ranek. Te zaś są nie tylko bolesne i nieestetyczne, ale są również źródłem potencjalnych infekcji. Jeżeli więc chcemy usunąć skórki, wybierzmy narzędzia do tego dedykowane. Kolejnym błędem jest zbyt intensywne piłowanie paznokci, co powoduje uszkodzenie płytki i może przyczynić się do jej rozdwajania. Pamiętajmy zatem o delikatności i uwadze, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbytniej wprawy. Nie możemy również zapominać o odpowiednim czasie utwardzania produktów światłoutwardzalnych oraz ich precyzyjnej aplikacji.