Szukaj

Niekwestionowany symbol seksapilu – Marylin Monroe, oznajmiła kiedyś, że sypia ubrana jedynie w Chanel No. 5. Choć zwykle mgiełka eleganckiego zapachu nie stanowi całego stroju, to zawsze jest jego częścią i dopełnieniem. Jak to się zaczęło?

Krótka historia perfum

Początki perfumiarstwa sięgają średniowiecza. Pierwsze pachnidła, jakie powstawały we francuskim mieście Grasse, miały za zadanie neutralizować okropny zapach wyrobów ze skóry, do garbowania której używano ekskrementów.

W XVII wieku upowszechniło się stosowanie pachnideł również w celu zmiany zapachu ciała. Kąpiele miały wtedy złą sławę, jako szkodliwe dla zdrowia. Myło się jedynie twarz i dłonie, nic więc dziwnego, że pachnidła były w tamtych czasach niezbędne w celu neutralizowania odoru niemytej skóry i włosów.

Dopiero w następnym stuleciu pojawiły się zapachy kwiatowe mające na celu podkreślenie indywidualności osoby, która je nosi. Współczesne perfumy natomiast pojawiły się w początkach XX wieku za sprawą Francois Coty, który usystematyzował tradycyjne aromaty w rodziny zapachowe znane do dziś.

Z czego składają się perfumy?

Perfumy składają się z trzech warstw zapachowych – głowy, serca i głębi. Głowa, wyczuwana jako pierwsza, jest bardzo ulotna. Jej lekkie nuty wyczuwamy zaledwie około godziny. Kolejne dwie godziny, to czas, kiedy wyczuwamy serce perfum. Przywiązujemy się natomiast do głębi zapachu i to ją identyfikujemy, jako „nasze” perfumy.

Jak wybrać odpowiedni zapach?

Zapach jest jednym z elementów stylizacji – równie ważnym jak sam strój, czy dodatki. Podkreśla cechy, które mamy, albo które chcielibyśmy mieć – indywidualizm, pewność siebie, tajemniczość.

Zapach tworzy wokół osoby która go nosi aurę, która może pociągać, lub odpychać – dlatego ważny jest prawidłowy wybór perfum. Ważne jest by były to wysokiej jakości, oryginalne perfumy damskie. I tak np Piotrków Trybunalski to miasto, gdzie mieści się drogeria internetowa, w której zapachy z najwyższych półek można zamówić online. Nie ma ryzyka, że otrzymamy w przesyłce ordynarną podróbkę nie zbliżoną nawet do wysokiej jakości wytworu wielogodzinnej pracy.

Przed zakupem dużego flakonu, kiedy jeszcze nie znamy konkretnego zapachu, warto jest poznać go na własnej skórze używając próbki. Każda kompozycja daje się poznać naprawdę dopiero w połączeniu z zapachem skóry osoby, która go nosi. Jednym słowem – te same perfumy mogą różnie pachnieć na innych osobach.

Zapach właściwie dobranych perfum, to nasza druga skóra, którą możemy zmieniać w zależności od nastroju, pory dnia i okazji. Uwodzicielskie i zmysłowe perfumy będą odpowiednim dopełnieniem stroju wieczorowego, natomiast lekka i świeża kompozycja świetnie sprawdzi się o poranku.

Szacuje się, że 65% zapachów zostało stworzonych dla kobiet. Coraz popularniejsze są jednak kompozycje typowo męskie i zapachy unisex.

Obserwuje się od lat wzrost świadomości znaczenia perfum u mężczyzn. Stają się nieodłącznym atrybutem prawdziwej męskości w jej eleganckiej odsłonie.

Nic dziwnego – współczesne kobiety pragną nie tylko pachnieć, ale też być uwodzone zapachem.