Szukaj

Twórczy recykling i stylizacje modowe

Coraz częściej design samochodowy płynnie łączy się ze światem mody i sztuki użytkowej. Przykładem dobrych projektów inspirowanych motoryzacją, są prace nagrodzone w konkursie designu marki samochodowej Mazda. Laureaci konkursu Mazda Design 2016 zostali nagrodzeni 23 czerwca, podczas pokazu mody Łukasza Jemioła. W zwycięskich strojach na wybiegu pojawili się Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: autostylizacja, twórczy recykling i stylizacje modowe z nakryciem głowy.


Wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie: Kevin Rice – dyrektor europejskiego ośrodka stylu Mazdy, Łukasz Jemioł – projektant mody, przedstawiciele studia projektowego Kaniewski Design: Dominika Drezner i Mateusz Przystał, Monika Stukonis – redaktor naczelna magazynu ELLE, aktorka Agnieszka Więdłocha i prof. Jerzy Porębski – wykładowca na Wydziale Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz laureaci poprzednich edycji Mazda Design: Fryderyk Zyska i Maciej Meroniuk. Podczas pokazu zaprezentowano na wybiegu zwycięskie projekty modowe – wystąpili w nich aktorka Joanna Koroniewska i dziennikarz Maciej Dowbor. Nagrodą w konkursie był czek na 10 000 zł lub prestiżowy kurs dla projektantów w słynnej francuskiej szkole Boisbuchet.
Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 FASHION: stylizacje z głową – Dorota Podgórska
Studentka wzornictwa na Politechnice Łódzkiej i aktualna finalistka 8. edycji konkursu Fashion Designer Award. W swoich pracach łączy rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Jest także zwyciężczynią konkursu Amber Look Project oraz Międzynarodowego Pokazu Mody „Textures”, organizowanego w ramach projektu zamawianego na Politechnice Łódzkiej.
Opis: Kolekcja przeznaczona jest dla osób pewnych siebie, które nigdy się nie zatrzymują. Proste oraz dynamiczne kroje są ilustracją szybkości i nowoczesności. Każdy z zastosowanych materiałów reaguje na ruch w inny sposób – razem tworzą strukturę będącą niemal samodzielnym bytem, duszą ruchu. Kolorystyka utrzymana w odcieniach czerni i czerwieni wnosi do kolekcji wyrafinowaną elegancję. Bogate zdobienia wykonane z tworzyw syntetycznych dodają zaś sylwetkom odrobinę ekstrawagancji.
Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 SLOW DESIGN: twórczy recykling – Beata Nikolajczyk-Miniak
W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem Łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Nadal związana z uczelnią – jako asystentka zajmuje się działalnością projektową w obszarze wzornictwa przemysłowego, komunikacji wizualnej i wystawiennictwa. Jest laureatką wielu konkursów, między innymi: Strzemiński-Projekt, projekt Design 28, Rocznik 2012, Konkurs na pomysł, Moda na recykling i Wedel Vintage. W swoim dorobku posiada również patent na wynalazek-pojazd wodny.
Opis: Bujak „w siodle” wykonany został z niepotrzebnych tekturowych pudeł. Newralgiczne punkty wzmocniono PETG. Projekt posiada minimalistyczną, zgeometryzowaną formę, przypominającą kształtem konia. Składa się z 7 kompatybilnych elementów o zróżnicowanym kształcie. Największy element pełni funkcję bujaka oraz jest bazą dla pozostałych części zestawu, którym przypisana jest funkcja klocków. Tak zaprojektowany system zabawy integruje, pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność.
Nagroda Grand Prix w kategorii MX- 5 UNIQ: autostylizacja – Katarzyna Jastrzębska
Dwudziestojednoletnia studentka Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, pochodząca z Łomży. Interesuje ją grafika i szeroko pojęty design, z którym wiąże swoją przyszłość.
Opis: Autostylizacja związana jest z identyfikacją kolorystyczną Mazdy. Czerwony kolor projektu symbolizuje barwę krwi i intensywność, a trójkąty nawiązują do dynamiki i ruchu.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe