Skimboarding to sport zdobywający w Polsce coraz większą popularność. Jest znany nie tylko nad morzem, skąd się wywodzi, ale także z imprez miejskich, gdzie często jest atrakcją podczas rozmaitych festiwali. Najprościej można go opisać jako ślizganie się na cienkiej tafli wody – np. kałuży na plaży – z użyciem niewielkiej deski przypominającej kształtem deskę surfingową. Niektórzy mogą go pamiętać z filmów, gdzie jest atrybutem kalifornijskich plaż. Tymczasem sport jest szeroko dostępny i popularny również w naszym kraju. O tym co fajnego jest w skimboardingu i jak zacząć go uprawiać rozmawiamy z polskim producentem desek skimboardowych Seventyone z Wrocławia.
Większość ludzi mało wie o skimboardingu i dlatego nie rozumie jaka to frajda – przybliżcie różne odmiany tej dyscypliny, miejsca w których można ją uprawiać, style jazdy i popularne tricki.
Są dwie odmiany skimboardingu – wave, czyli pływanie na falach podobne bardzo do surfingu, oraz flatland, czyli pływanie po płytkiej wodzie i różnych przeszkodach. W Polsce zdecydowanie bardziej popularna jest ta druga odmiana i do niej będę się odnosił w dalszej części. Flatland skimboarding można uprawiać na każdym naturalnym akwenie, który posiada miejsca z płytką wodą, na przykład wybrzeże Bałtyku, jeziora, rzeki, a także na sztucznych torach skimboardowych. Tricków jest cała masa, ich geneza to w większości skateboarding, stąd też nazwy bardzo podobne do tricków z deskorolki. Mamy więc całą masę shov-it’ów, bigspinów, tricków z rotacjami, różne kombinacje tricków na przeszkodach, boxach, rurach, pojawiają się też flipy. Jest tego cała masa!
Jakie emocje daje skimboarding, dlaczego kiedy raz się spróbuje trudno jest przestać i każda kałuża, którą mijamy nawet podczas deszczu w mieście wydaje się zachęcać do jazdy?
Emocje związane ze skimem są podobne do tych jakie wyzwala każdy inny sport deskowy! Każdy moment do pływania, to okazja nauczenia się nowego tricku, każdy nowy rail lub box, to wyzwanie. Ciekawy spot to okazja do nakręcenia dobrego editu w unikalnym miejscu!
Gdzie skimboarding na świecie jest popularny i kto najlepiej jeździ, jakie są sylwetki znanych zawodników na świecie i w Polsce?
Skimboarding najbardziej popularny jest w USA, jest tam najwięcej riderów i ludzi uprawiających tę dyscyplinę sportu. Polska natomiast przoduje w Europie jeśli chodzi o liczbę skimboarderów, jakość oraz skalę zawodów. W tym sezonie mogliśmy obserwować bardzo zaciekłą rywalizację między Amerykaninem Loganem Davidsonem a holendrem Adrienem Raza, oboje mieli okazję walczyć w tym sezonie na trzech największych zawodach na świecie. DB Pro/AM i Virgin River Classic w Stanach Zjednoczonych wygrał Logan, a Adrien zwyciężył w Polish Skimboarding Open. Adrienowi udało się wygrać też cykl European Skimboarding Cup, w którym drugie miejsce zdobył polak Mariusz Wójt, a trzeci był Niemiec Semjon Szillat. W trakcie Polish Skimboarding Open wyłoniono również mistrza Polski, którym został Jakub Pawłowski.
Powiedzmy parę słów o samej desce, jakie są możliwe formaty i sposoby wykończenia deski skimboardowej i co daje każdy z nich?
Deski skimboardowe do flatlandu są wykonane głównie ze sklejki. Natomiast sama deska skimboardowa na przestrzeni ostatnich lat bardzo ewoluowała. Deski jednokierunkowe zastąpiły twintip’y. Wosk został zastąpiony matami antypoślizgowymi EVA, a ślizgi w dobrych deskach wykonane są obecnie z laminatu HPL. Materiały ewoluują, a producenci co rusz wprowadzają nowinki technologiczne. Pojawiły się też różne kształty desek, dopasowane do stylu jazdy riderów. Część z nich jak chociażby Logan czy Adrien mają swoje promodele.
Ten sezon oprócz niesamowitych zdjęć zostanie uwieczniony w formie wyjątkowego filmu, powiedzcie kilka słów o tym projekcie?
To prawda. Przez cały sezon z teamem Seventyone nagrywamy materiał do pełnometrażowego filmu skimboardowego. Będzie w nim masę ujęć pokazujących skimboard w trochę nowym świetle. Najlepsi riderzy, ciekawe miejscówki, dobre trick’i, ale również rzeczy nigdy wcześniej w skimie nie robione. Chcemy pokazać, że skimboard można uprawiać wszędzie i że nie jest to tylko ślizganie się po wodzie, ale po naprawdę fajnych i trudnych technicznie przeszkodach oraz w miejscach do tego nie do końca przewidzianych. Pojawi się więc dość dużo ‚urban skimboarding’, czyli miejskiej odmiany skima, będą też streetowe raile. Całość nagrywaliśmy w Polsce, Niemczech, Czechach, Holandii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. Pojawią się w nim najlepsi riderzy Seventyone, w tym Logan Davidson, Mariusz Wójt, Jakub Pawłowski, Derek Millward, Piotr Lisowski, Michał Ambruszkiewicz, Jakub Groth, Jędrula Tomaszewski, Mees Oostdijk, Piotr Maciążek, Tomek Adamski, Anna Penn i inni. Wszystko kręcimy w Full HD, a za zdjęcia odpowiedzialny jest Wojtek‚Tutek’ Januszewski. Sam film planujemy wypuścić na wiosnę, natomiast trailer powinien się pojawić już jesienią.
Gdzie w Polsce najlepiej uprawiać skimboarding i w jakich zawodach można wziąć udział – jako uczestnik lub tylko widz?
Skimboarding można uprawiać dosłownie wszędzie. Najlepsze naturalne spoty są nad Bałtykiem, warto tu wspomnieć o Dębkach, półwyspie helskim, czy trójmieście (Kamionka, Jelitkowo). Ekstra spotami są też rzeki, na przykład Świder niedaleko warszawy. W miastach bardzo popularne stają się sztuczne tory skimboardowe. Część z nich jest stacjonarna całosezonowa, a część rozkładana na eventach jedno lub kilkudniowych. Zawodów jest całkiem sporo, największe to oczywiście Polish Skimboarding Open w Gdańsku, ale warto również wspomnieć o największej imprezie na sztucznym torze, czyli o Red Bull Skim It w Łodzi, czy o Świder Skim Fest. Warto śledzić społeczności skimboardowe na facebook’u, instagramie, czy twitterze, żeby być na bieżąco, co gdzie i kiedy się dzieje.
Jeśli ktoś chciałby spróbować to jak najlepiej się do tego zabrać?
Najprościej to pojawić się na spocie (naturalnym lub sztucznym) i poprosić o radę lokalnych skimboarderów lub udać się na jakiś event skimboardowy, których pojawia się coraz więcej i poprosić instruktora o pierwsze wskazówki. Można oczywiście kupić też deskę i zacząć samemu. Deska nie jest droga, a początki są bardzo łatwe!..
Na pytania redakcji odpowiadał i zdjęcia wykonał Adam Chrabąszcz z www.seventyone.pl