Nie każdy biznes wymaga prowadzenia własnego biura, niestety tylko nieliczna grupa przedsiębiorców ma takie szczęście i większość właścicieli firm musi zmierzyć się nie tylko z kosztami jego najmu oraz eksploatacji, ale również wyposażenia. Jak zatem mądrze urządzić własne biuro i przy tym nie zbankrutować?
Podział biura na strefy
Chociaż w Polsce działa wiele firm, które specjalizują się w aranżacji wnętrz biurowych, to nie oszukujmy się większość przedsiębiorców, w szczególności z sektora MSP nie jest w stanie sobie pozwolić na taki profesjonalny projekt. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak samodzielne urządzenie pomieszczenia. Aranżując wnętrze biurowe na własną rękę należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym praktycznie każdy będzie w stanie stworzyć przyjazne do pracy pomieszczenie. Na początek należy podzielić wnętrze na trzy strefy:
– I – to miejsce w którym wykonuje się codzienne obowiązki, w tej części powinny znaleźć się
wszystkie niezbędne przedmioty: urządzenia, dokumenty etc.;
– II – w tej strefie powinny znaleźć się rzeczy, po które przedsiębiorca sięga regularnie, ale
nie są mu niezbędne do wykonywania codziennej pracy;
– III – w ostatniej strefie powinny znaleźć się przedmioty, po które sięga się rzadko.
Podział na powyższe strefy determinuje charakter wyposażenia poszczególnych części biura, dzięki takiej organizacji nie tylko niezakłócony będzie rytm pracy, ale również będziemy w stanie określić jakie elementy wyposażenia są niezbędne, a jakich nie będziemy potrzebowali.
Co powinno znaleźć się w biurze?
Pomieszczenie biurowe powinno być miejscem, w którym wykonywanie codziennych obowiązków nie będzie utrudnione za sprawą nieodpowiedniego wyposażenia, czy braku podziału na strefy. Podstawowym wyposażeniem są oczywiście meble biurowe – wybór odpowiednich modułów zależy od charakteru wykonywanej pracy, ale z pewnością
podstawowym wyposażeniem jest: biurko, fotel, szafy oraz szafki. Gdy wnętrze biurowe zostało odpowiednio podzielone to kolejnym krokiem jest przypisanie do niego odpowiednich mebli. Urządzając biuro należy również pamiętać o innych elementach, które podczas ciężkiego dnia pracy pomogą nam się chociaż przez chwilę rozprężyć. Obecnie wielu projektantów w swoich aranżacjach stawia na kąciki zielone – warto w samodzielnym urządzaniu wyodrębnić chociaż niewielką przestrzeń dla roślin zielonych. Kolejnym niezastąpionym elementem są też różne motywujące detale – mogą to być nie tylko grafiki z hasłami, ale fototapety czy zdjęcia z rodziną lub przyjaciółmi.
Na czym nie należy oszczędzać?
Samodzielna aranżacja biura wiąże się z niższymi kosztami, ale należy uważać, by odpowiednio podzielić pomieszczenie na strefy i wybrać właściwe elementy do każdej. Jednak nigdy nie można zapomnieć, że biuro to wymagające wnętrze i na niektórych elementach wyposażenia nie należy oszczędzać. Komercyjne wnętrza to przede wszystkim większa eksploatacja, dlatego też przede wszystkim należy zakupić wysokiej jakości meble. Najrozsądniej jest kupować moduły
sprawdzonych i cenionych producentów takie jak np. meble biurowe Wuteh. Decydując się na taki krok, mamy pewność, że moduły przez długie lata będą prezentować się nienagannie, a tym samym nie będzie trzeba ich wymieniać co roku. Natomiast, oszczędności swobodnie można szukać w detalach i dekoracjach, które w biurze pełnią bardziej funkcje estetyczną niż utylitarną.
Samodzielna aranżacja biura nie jest łatwa, gdyż musi ona w sobie łączyć nie tylko funkcjonalność, ale również wysoki poziom estetyczny. Uwzględniając zasady zawarte w artykule, można urządzić niewielkim kosztem pomieszczenie, które spełni wszystkie powyższe wymagania.
Tekst: autor zewnętrzny, fot.: Giannis Kiratsous CC BY- SA 2.0