Szukaj

63. Krakowski Festiwal Filmowy – Domówka

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023
KFF Industry DocsToGo | Fot. T. Korczyński

Można obejrzeć sobie nowego Siergieja Łoźnicę albo konkursowe dokumenty o terrorystach, ale bądźmy szczerzy – czy zawsze mamy na to energię? Czasem marzymy po prostu o rozłożeniu się na kanapie i włączeniu czegoś mniej angażującego albo o zaproszeniu znajomych na wspólne oglądanie filmów, które po prostu pozwolą się na chwilę oderwać od rzeczywistości. Właśnie takie dokumenty będzie można zobaczyć już od 2 czerwca online tylko na platformie KFF VOD w ramach Domówki

Domówka to sekcja idealna do wieczornego relaksu, spędzenia czasu z przyjaciółmi i niezobowiązującego kina. Ale nawet najbardziej swobodne dokumenty mogą nas skłonić do refleksji – stąd “Postaraj się!” – opowieść od o licealistach z San Francisco, na których ciąży presja, o które wielu pewnie się nie śniło. Z kolei “Zbieracze – Krętacze” to historia typu “co jest grane”? W której gwarantujemy, że z każdą minutą będziecie coraz bardziej się zastanawiać, jak to możliwe, że takie rzeczy się na świecie dzieją. A “Set! Nakryj się!” to już w ogóle jazda bez trzymanki – dziwaczni bohaterowie walczący o laur w zawodach na najlepiej przystrojony i nakryty stół – gwarantujemy wielokrotne łapanie się za głowę!

POSTARAJ SIĘ!

Uczniowie jednego z najlepszych liceów w San Francisco słowo „presja” znają lepiej niż ktokolwiek inny. Uważani przez rówieśników za maszyny do uzyskiwania najlepszych wyników na egzaminach, mierzą się z dyskryminacją panującą na uczelniach wyższych, oczekiwaniami rodziców i niespełnionymi marzeniami. Młodzi nie tracą jednak determinacji, pogody ducha i nadziei, że akurat im uda się dostać na prestiżową uczelnię. I choć brzmi to jak przepis na najbardziej dołujący dokument o nastolatkach, to “Postaraj się!” w reżyserii Debbie Lum wręcz kipi młodzieńczą energią, uśmiechem i hartem ducha, niezbędnym w walce z amerykańskim systemem szkolnictwa.

ZBIERACZE-KRĘTACZE

Odnaleziony po latach w niezwykłym miejscu obraz de Kooninga, warty 160 milionów dolarów, to punkt wyjścia zaskakującej, sensacyjnej opowieści o miłym i uwielbianym przez wszystkich amerykańskim małżeństwie. Para kocha podróże i kolekcjonuje pamiątki z najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych miejsc na kuli ziemskiej, a przy okazji skrywa tajemnice, o których można by nakręcić co najmniej kilka filmów sensacyjnych. “Zbieracze-krętacze” Allison Otto to historia tak dziwna i zdumiewająca, że momentami trudno uwierzyć w to, że ogląda się dokument.

SET! NAKRYJ SIĘ!

Jak dobrze znamy stołowy savoir-vivre? Na ogół nasza wiedza ogranicza się do podstawowych zasad, po której stronie talerza powinien leżeć nóż, po której łyżka, a po której widelec. Bohaterowie “Set! Nakryj się! (reż. Scott Gawlik) sztukę nakrywania stołu opanowali do perfekcji i co roku stają do walki o tytuł „Best of Show”. To ekstrawagancka, ale też niezwykle szczera, obnażająca charaktery opowieść o rywalizacji w „Olimpiadzie nakrywania stołu”. W rolach głównych despotyczne żony, niewybredne charaktery, aptekarska dokładność oraz oczywiście mnóstwo talerzy, sztućców i dekoracji.

DOMÓWKA – cykl dostępny tylko online na platformie KFF VOD od 2 do 18 czerwca 2023.

  • Postaraj się! / Try Harder!, reż. Debbie Lum, 84’, USA, 2021
  • Set! Nakryj się! / Set!, reż. Scott Gawlik, 104’, USA, 2022
  • Zbieracze-krętacze / The Thief Collector, reż. Allison Otto, 95’, USA, 2022

Szczegółowy program: www.krakowfilmfestival.pl

Źródło: KFF

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem – Krakowska Fundacja Filmowa.