Szukaj

5 porad jak kupować telefon lub tablet

Kiedy podpisujemy umowę z operatorem komórkowym często zastanawiamy się ile rzeczywiście kosztuje telefon, a ile zapłacimy za niego co miesiąc. Może lepszym rozwiązaniem będzie umowa na krótszy czas, ale bez telefonu? Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć taki abonament i taki telefon, jaki się chce, a nie jaki akurat opłaca się sprzedawać firmie telekomunikacyjnej. Oto 5 praktycznych porad jak wybrać to, czego naprawdę potrzebujesz.

abonament bez telefonu1. Niekoniecznie jednocześnie

Dlaczego operatorzy sprzedają telefon razem z abonamentem? To proste – byłoby dziwne, gdyby nie zaproponowali klientowi tych uzupełniających się produktów jednocześnie. Ale przecież często telefon zużywa się szybciej niż wygaśnie umowa, albo pojawia się nowy model. Jesteśmy jednak uwiązani i możemy co najwyżej przedłużyć umowę, zwykle na droższą. Czy nie lepiej byłoby więc kupić telefon za gotówkę wtedy, kiedy rzeczywiście potrzebujemy? Wtedy i telefon i umowa będą dopasowane do naszych potrzeb, a nie planu sprzedażowego operatora.

2. Kupuj świadomie

Bądź na bieżąco z trendami i modelami telefonów, żeby wiedzieć czy dana rzecz jest sprzedawana w dobrej cenie. Najprościej jest śledzić ceny w sprawdzonych sklepach internetowych np. www.premiummobile.pl Sprawdzanie w dobrym sklepie internetowym daje nam jasny obraz rzeczywistych kwot, za jakie możemy kupić dany telefon. Nie chodzi przecież o teoretyczne ceny jakie możemy znaleźć na aukcjach internetowych lub w niektórych porównywarkach. Cóż z tego, że telefon jest niby dostępny, ale po sprawdzeniu wyniku wyszukiwania widzimy, że oferuje go sprzedawca, który ma złą opinię i prawdopodobnie nie dysponuje danym produktem na stanie.

3. Bierz umowy na krótki czas

Masz przewagę nad operatorem tylko w momencie podpisywania umowy. Wtedy próbuje on Cię zachęcić do zakupu różnych usług i wtedy jest otwarty na negocjacje. Zamiast brać różne dodatkowe produkty przedłużające czas trwania umowy rozważ kontrakt na 12 lub – co czasem możliwe – na mniej miesięcy i bądź na wygranej pozycji jak najczęściej.

5. Nie zaczynaj od pytania o radę

To co dla kogoś jest korzystne i praktyczne, dla Ciebie może być utrapieniem. Nawet koleżanka czy kolega z pracy lub uczelni może mieć zupełnie inne przyzwyczajenia jeśli chodzi o korzystanie z komórki lub tabletu. Zastanów się raczej na co zwracasz uwagę w codziennym użytkowaniu elektroniki i co jest dla ciebie ważne. Dopiero kiedy wiesz czego chcesz, wtedy zapytaj kogoś o radę. Dzięki temu łatwiej wyłowisz te wskazówki, które są dla Ciebie przydatne.

5. Nie poświęcaj na to wszystko zbyt dużo czasu

Pamiętaj, że ludzie którzy nie robią nic innego tylko porównują oferty abonamentów i telefonów komórkowych tak naprawdę tracą czas. Te produkty celowo są bardzo złożone, aby trudno było je porównać. Wystarczy zatem pamiętać o naszych praktycznych wskazówkach, aby telefon lub tablet stał się dla Ciebie tym czym powinien być – użytecznym narzędziem, a nie centrum zainteresowania.

Tekst: Jan Strzelba, fot. Vernon Chan flickr.com