Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do teatru?

Teatrzyki lalkowe, spektakle muzyczne czy pantomima – teatr dla najmłodszych widzów ma wiele odmian i warto już od najwcześniejszych lat zaznajamiać dzieci właśnie z nim. Dlaczego? Korzyści jest naprawdę bardzo dużo, ponieważ uczestnictwo w spektaklach teatralnych pozwala na wszechstronny rozwój społeczny, osobisty oraz kulturalny.

teatr małego widza Cristiano Betta CC

Co daje teatr?

Regularne chodzenie do teatru to nie tylko możliwość stykania się z kulturą, co już jest walorem samym w sobie. Również dla dzieci to dużo korzyści związanych z kształtowaniem rozwoju różnorodnych cech. Przede wszystkim teatr to dobra lekcja savoir-vivre – zaznajomienie go z zasadami uczestnictwa w spektaklach pozwoli na budowanie odpowiedzialnych zachowań w publicznych sytuacjach. Dziecko może również dzięki teatrowi rozwijać swoje zdolności komunikacyjne, zdobywać nowe słowa i uczyć się poprawnej polszczyzny.

Teatr ma także duże znaczenie dla rozwoju wyobraźni, kreatywności, motywacji i inspiracji. Dziecko dzięki niemu może łatwiej rozpoznawać stany emocjonalne zarówno innych ludzi, jak i swoje, łatwiej wyrażać emocje w różnych sytuacjach. Zaznajamia się ono także z różnymi postawami ludzkimi, uczy tolerancji oraz szacunku dla tego, co nie do końca znajome i odmienne. Dla starszych dzieci to wspaniała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat popularnych utworów literackich, która będzie pomocna na lekcjach polskiego.

Kiedy iść po raz pierwszy z dzieckiem do teatru?

Wiele teatrów ma specjalnie przeznaczone dla najmłodszych widzów spektakle, gdzie nawet trzylatek na sali nie jest niczym dziwnym. Historie snute przez aktorów na scenie sprawiają, że wiele dzieci śledzi je z zapartym tchem. Najlepiej wybierać sztuki przeznaczone specjalnie dla dzieci w określonym wieku lub wybrać się to teatru dla dzieci. Im dziecko jest młodsze, tym fabuła powinna być prostsza, ponieważ w przeciwnym przypadku może mieć ono problemy ze skupieniem się na zbyt zawiłej akcji.

Warto też pamiętać o tym, aby do teatru ubrać się z dzieckiem nieco bardziej elegancko niż na co dzień i nie zapominać o tym, że w teatrze nie wypada pić czy jeść tak jak w kinie. W ten sposób można nauczyć się dziecko zasad dobrych manier już w młodszym wieku.

Jeżeli maluchowi nie podoba się spektakl, nie warto na siłę zostawać do końca, ponieważ teatr ma dawać przede wszystkim radość i kojarzyć się z czymś miłym, a nie z przymusem. Dzieci mają różnorodne gusta i na niektórych spektaklach wpatrują się w scenę jak zahipnotyzowane, natomiast na innych zaczynają nudzić się już po kilku minutach. Nie warto zniechęcać się po pierwszym niepowodzeniu, ale wybrać inną tematycznie sztukę.

Teatr ma zatem bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci i dodatkowo jest wspaniałą okazją na rodzinne wyjście. Warto szukać biletów w szczególności w teatrach skupiających się na graniu spektakli specjalnie dla dzieci – zwykle rozpoczynają się one już w godzinach przedpołudniowych, a bilety wcale nie są taki drogie. Można też kupić je często w promocyjnych cenach oraz przez internet, żeby oszczędzić czas. Warto chodzić do teatru z dzieckiem – to wspaniała zabaw i inwestycja w rozwój malucha, która zwraca się w przyszłości!

Zdjęcie: Cristiano Betta CC

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze “Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do teatru?”