Foteliki samochodowe typu RWF coraz popularniejsze

Foteliki samochodowe typu RWF są coraz popularniejsze w Polsce. Wszyscy doskonale wiemy, że foteliki samochodowe mają za zadanie zapewnić jak najwięcej bezpieczeństwa dla dziecka w czasie kolizji. Nie bez powodu podzielono je na specjalne grupy wagowe. Podział ten pozwala na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dziecka, dlatego też pierwsze foteliki (grupa 0-13) nakazują montować je tyłem do kierunku jazdy. Teoretycznie powinniśmy więc wozić w nich dzieci do ukończenia 2-2,5 latek. Niestety faktem jest, że dziecko w tym wieku już zwyczajnie nie mieści się do takiego fotelika, dlatego też bardzo często możemy spotkać rodziców, którzy przesadzają 1,5 rocznego malucha do fotelików z drugiej grupy wagowej. Te zaś pozwalają na mocowanie przodem do kierunku jazdy. Ale czy na pewno taki sposób jest dla malucha bezpieczny?

foteliki-samochodowe2

Czołowe zderzenie

W serwisie internetowym ukazującym wyniki testów zderzeniowych dość drastycznie widać co dzieje się z maleńkim ciałkiem dziecka podczas zderzenia czołowego. W czasie zderzenie czołowego w foteliku mocowanym przodem do kierunku jazdy korpus dziecka solidnie trzymany jest przez pasy, ale jego główka jak i kończyny stają się bezwładne. Skoro więc szyi i główki nic nie trzyma możecie Państwo sami dopowiedzieć sobie finał takiego zderzenia.

Na portalu ADAC możemy zobaczyć także jak sprawdzają się foteliki samochodowe RWF podczas czołowego zderzenia. Tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jako, że są to foteliki przeznaczone do mocowania tyłem do kierunku jazdy, podczas czołowego zderzenia dziecko jest wbijane w fotelik, który absorbuje cała energię. Dla porównania na dziecko działają siły takie same jakie my odczuwamy podczas gwałtownego przyspieszania, czy startu samolotu. W ten sposób siły jakie powstają podczas uderzenia przenoszone są z pleców i główki dziecka na oparcie oraz zagłówek fotelika, co sprawia że jego szyja jak i główka mają solidne i bezpieczne oparcie.

Reasumując foteliki samochodowe typu RWF pozwalają na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy nawet do osiągnięcia przez niego 25 kg. To sprawia, że są one pięciokrotnie bezpieczniejsze od tych montowanych przodem do kierunku jazdy. Niestety takie foteliki nie należą do najtańszych, dlatego też nie jest o nich jeszcze tak głośno w naszym kraju. Ale na bezpieczeństwie dziecka nie warto oszczędzać i rodzice powinni być świadomi jakie konsekwencje niesie zbyt szybkie przesadzenie dziecka w foteliki samochodowe mocowane przodem do kierunku jazdy.

Tekst: autor zewnętrzny, Fot. materiały prasowe

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Foteliki samochodowe typu RWF coraz popularniejsze”