Szukaj

Zegarek jest ciekawszy, niż myślisz – poznaj kilka faktów

Jakie czynniki mają wpływ na wodoodporność zegarka i nie tylko

Zegarek może się wydawać urządzeniem bardzo niepozornym i prostym w działaniu. Tymczasem jest to naprawdę niezwykle ciekawy i skomplikowany przedmiot. Warto poznać kilka ciekawostek na jego temat, które zupełnie zmienią nasze zdanie o czasomierzach

Zegarek i szok termiczny?

Choć brzmi to co najmniej nieprawdopodobnie, zegarek rzeczywiście może doznać szoku termicznego. Nawet najlepszej jakości produkty, jak na przykład Casio zegarki, wykonane z wysokiej klasy materiałów, nie są niezniszczalne. Jak nam, tak i im nie służy wysoka temperatura, a tym bardziej nagła jej zmiana.

Nawet jeśli posiadamy zegarek cechujący się wysoką klasą wodoszczelności, jak Casio zegarki, szybko może się to zmienić, gdy przykładowo prosto ze słońca lub z rozgrzanej sauny wskoczymy do chłodnej wody. Ogromna różnica temperatur może doprowadzić do uszkodzenia uszczelek, a w efekcie tego do zalania zegarka. Gdy zaobserwujemy, że szyba paruje, oznacza to, że wewnątrz znajduje się woda. Ale spokojnie, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko i oddamy czasomierz do dobrego zegarmistrza, bardzo możliwe, że uda się go uratować.

Nie tylko zegarki?

Zegarki japońskiej firmy Casio są znane i doceniane na całym świecie. Oczywiście marka specjalizuje się nie tylko w tworzeniu czasomierzy, a szeroko pojętej elektroniki. Wśród jej produktów można wymienić także m.in. kalkulatory, telewizory kieszonkowe, drukarki czy nawet instrumenty muzyczne.

Jak dokładny jest zegarek?

Wcale nie tak dawno temu, bo w XVII wieku, zegary nie grzeszyły dokładnością. Były bardzo niedoskonałe i przekłamywały czas nawet o… 15 minut! Obecnie nasze zegarki i zegary są zdecydowanie dokładniejsze, bo przekłamują czas najwyżej 15 sekund w skali całej doby.

Funkcjonalność na miarę XXI wieku?

Współczesne zegarki naprawdę zachwycają i zaskakują mnogością funkcji, jakie oferują. Krokomierz, kalendarz, alarm czy system bluetooth są obecnie niemal standardem. Nie każdy jednak pamięta kultowe zegarki z… kalkulatorem! Również teraz są one dostępne w sprzedaży. To jeden z tych gadżetów, które powinien posiadać absolutnie każdy fan zegarków.

Z kieszeni do nadgarstka…

Jeśli chodzi o kobiety, również w dawnych czasach nosiły one zegarki na nadgarstku. Czasomierz pełnił wówczas jednocześnie rolę biżuterii. Z kolei mężczyźni zdecydowanie stronili od tego typu rozwiązań, bo o wiele lepszym ich zdaniem był zegarek kieszonkowy. Wszystko zmieniło się w czasie pierwszej wojny światowej.

Wyciąganie zegarka z kieszeni w celu sprawdzenia czasu było co najmniej kłopotliwe, jeśli wziąć pod uwagę, że żołnierz był na froncie. O wiele łatwiej i szybciej było spojrzeć na zegarek umieszczony na ręce. Po wojnie nie wrócono już na masową skalę do zegarków kieszonkowych.

Na którą godzinę nastawione są wskazówki?

Być może nie każdy to zauważył, ale wskazówki w prezentowanych na wystawie sklepowej zegarkach bardzo często ustawione są na godzinę 13.50 lub 10.10. Co się za tym kryje? Niektórzy uważają, że tak ustawione wskazówki przypominają… uśmiechniętą buzię! Ten miły akcent ma skłonić klienta do nabycia czasomierza.

Ale to nie jedyna teoria na ten temat. Kolejna, i chyba bardziej prawdopodobna, mówi o tym, że wskazówki ustawione są w taki sposób, aby po prostu nie zasłaniały logo marki, które zazwyczaj zlokalizowane jest na górze tarczy, w okolicach godziny 12. Dzięki temu wszystko przejrzyście widać i zegarek prezentuje się estetycznie.