30 kwietnia mija termin składania rocznych zeznań podatkowych. Złożenie deklaracji w późniejszym czasie to nie tylko konsekwencje finansowe. Opóźnienie zamyka drogę fundacjom do uzyskania 1% podatku pochodzącego z zeznania rocznego. Warto więc już teraz wypełnić formularz, a nie czekać na ostatnią chwilę.
Tym bardziej że można wykonać rozliczenie PIT online lub pobrać program PIT i za jego pomocą wypełnić deklarację. Dzięki temu proces składania formularza jest prostszy i wygodniejszy. Nie trzeba bowiem ręcznie wyliczać danych, narażając się jednocześnie na większe ryzyko błędów rachunkowych.
Sprawdź, czy możesz przekazać 1% podatku
Nie wszyscy mogą przekazać 1% podatku na wybraną fundację. Dotyczy to wyłącznie podatników osiągających dochód i odprowadzających w ciągu roku zaliczki na podatek.
Przekazać 1% podatku możesz, gdy:
- rozliczasz się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
- rozliczasz się liniowo (odprowadzając 19% podatku),
- płacisz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- rozliczasz przychody ryczałtowe pochodzące m.in. ze zbycia nieruchomości, kapitałów pieniężnych, praw majątkowych.
Najprościej mówiąc – jeżeli wypełniasz deklarację PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-37, możesz jednym procentem wesprzeć wybraną fundację. I nie ma przy tym znaczenia, czy wykonujesz rozliczenie PIT online, czy składasz deklarację bezpośrednio w urzędzie wypełnioną uprzednio przez program PIT.
Nie wszystkie fundacje mogą przyjąć 1%
Jeśli chcesz wesprzeć fundację jednym procentem podatku, należy upewnić się o jej uprawnieniach w tym zakresie. Warto bowiem mieć świadomość, że tylko wybrane organizacje mogą przyjąć 1% od podatników.
Są to fundacje znajdujące się na liście Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wśród nich m.in. WWF. Jest to organizacja, której numer KRS trafił na oficjalny spis OPP. Zajmuje się działalnością na rzecz środowiska naturalnego.
Jak przekazać 1%?
Jeżeli już wiesz, jaką fundację wesprzeć, najlepiej pobrać program PIT ze strony internetowej tej organizacji. Dlaczego? W ten sposób bowiem nie trzeba poszukiwać numeru KRS niezbędnego do wypełnienia deklaracji. Numer wpisywany jest automatycznie, co zwiększa pewność poprawności danych.
W zależności od tego, jaki PIT wypełniasz, musisz uzupełnić inne pozycje – wszystkie jednak w tej samej rubryce, dotyczącej wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na OPP. W przypadku:
- PIT-36 – będzie to poz. 308 i 309,
- PIT-36L – należy uzupełnić poz. 94 i poz. 95,
- PIT-37 – będzie to poz. 131 i 132,
- PIT-38 – należy uzupełnić poz. 57 i 58.
Kolejny krok to podpisanie deklaracji i przekazanie jej do urzędu skarbowego. Naczelnik, na twój wniosek, przekaże 1% podatku wskazanej w formularzu organizacji pożytku publicznego.
Tekst: autor zewnętrzny, fot.:dreamstime.com