Szukaj

Naukowcy z Krakowa, a może z Bawarii? Trwa wyścig badań medycznych

Pandemia stymuluje badania nad lekiem na koronawirusa zarówno na polskim jak i światowym rynku

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku. Tymczasem w ministerstwie zdrowia powstał zespół ds. koordynacji sieci laboratoriów COVID; zarządzenie w tej sprawie opublikowano w piątek. Prace trwają też w prywatnych firmach – bawarski Bayer właśnie ogłosił postępy

Naukowcy z UJ na tropie leku

“Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata” – powiedział w piątek PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Naukowcy potrzebują partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach. HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach. Do stosowania u ludzi nie jest jednak zatwierdzona. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

HTCC (inaczej mówiąc związki, inhibitory polimerowe, polimery, związki polimerowe) stworzone zostały na bazie chitozanu – związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów. Badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym “koronę” wirusa, i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji – wnikanie wirusa do komórki.

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli – podkreślają autorzy badań.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Raport pokazujący antywirusową aktywność HTCC został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.29.014183v1

źródło:  Beata Kołodziej (PAP)

Dedykowany zespół skoordynuje badania

Celem powołania Zespołu jest koordynowanie, uproszczenie oraz przyspieszenie funkcjonowania procedur w laboratoriach przeznaczonych do działań w zakresie koniecznym do zwalczania epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Nadzór nad pracami zespołu sprawuje wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. W skład zespołu weszli: konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej; zastępca Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny; Wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych; konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej województwa mazowieckiego; przedstawiciel Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia. (PAP)

źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Bayer ma nadzieję na zastosowanie leku na malarię przeciwko koronawirusowi

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” – poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem “Handelsblatt”.

“Istnieją wskazania, że w środowisku laboratoryjnym i w pierwszych testach klinicznych Resochin zmniejsza wiremię (obecność wirusów – PAP)” – powiedział Baumann.

Dodał, że dane dotyczące skuteczności Resochinu w walce z Covid-19 pochodzą głównie z chińskich laboratoriów. Obecnie badania kliniczne stosowanego od ponad 80 lat leku na malarię prowadzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – poinformował.

Dopóki skuteczność nie zostanie potwierdzona, lek może mieć tylko zastosowanie w “terapiach próbnych”. W opinii szefa koncernu za użyciem leku przemawiają niskie koszty produkcji. Jeśli testy wykażą skuteczność Resochinu przeciwko koronawirusowi, to Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” – powiedział Baumann.

Poinformował też, że Bayer dostosowuje już linie produkcyjne w Europie do produkcji Resochinu i współpracuje z innymi firmami farmaceutycznymi, by środek “był dostępny w wystarczających ilościach na całym świecie”.

źródło: Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)