Coraz więcej kobiet sięga po bieliznę termoaktywną, aby zapewnić sobie poczucie komfortu podczas treningu. Wbrew pozorom, podkoszulki czy t-shirty na bazie oddychających tkanin nie są dedykowane wyłącznie paniom, którym nieobcy jest intensywny wysiłek fizyczny. Tego typu produkty sprawdzą się także na co dzień – podczas spaceru w parku czy na wycieczce rowerowej. Warto zastanowić się, jakie cechy powinna posiadać idealna bielizna termoaktywna, z uwzględnieniem potrzeb osób aktywnych fizycznie.
Artykuł powstał we współpracy z producentem bielizny damskiej Kinga
Jak prać bieliznę termoaktywną?
Termoaktywna bielizna damska nie jest kłopotliwa, jeśli chodzi o pranie, ale trzeba pamiętać o niestosowaniu chemicznych preparatów. Termoaktywną bieliznę zakłada się bezpośrednio na ciało, dlatego wybielacz, środki ze zmiękczaczem czy płyny do płukania nie będą dobrym wyborem – najlepiej ograniczyć się do szarego mydła, płatków mydlanych lub proszków dla niemowląt.
Ważne jest, aby nie prać jej w temperaturze przekraczającej 40 stopni. Należy podkreślić, że bielizna termoaktywna bardzo szybko wysycha, dlatego szybko jest gotowa do ponownego użycia. Najlepiej prać ją jak najczęściej, ponieważ zanieczyszczenia źle wpływają na jej właściwości i utrudniają proces odprowadzania wilgoci.
Jaka gramatura będzie najlepszym wyborem?
Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że termoaktywna bielizna damska może różnić się pod kątem grubości materiału. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ dzięki temu można jeszcze lepiej dopasować ją pod kątem temperatury. Największa grubość sprawdzi się w przypadku zimowej aury – właśnie taka gramatura okaże się najlepszym wyborem w przypadku bielizny narciarskiej. Jesienią lepiej zdecydować się na produkty o średniej gramaturze, natomiast latem należy sięgnąć po cienki materiał, aby zniwelować ryzyko przegrzania ciała.
Jaki skład materiałowy?
Bielizna termoaktywna może być produkowana na bazie różnych tkanin, dlatego przed podjęciem decyzji koniecznie należy zapoznać się ze szczegółowym składem materiału. Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od jakości tkaniny zależy komfort noszenia i specyficzne właściwości wybranych produktów. Najczęściej bieliznę tworzy się na bazie poliamidu i poliestru. W wielu fasonach dodatkowo występuje elastan, dzięki któremu są one bardziej elastyczne.
To doskonała propozycja dla pań, którym zależy na jak najlepszym dopasowaniu koszulki lub spodenek do kształtu ciała. Warto podkreślić, że wspomniany poliamid z poliestrem bezpośrednio wpływają na zwiększenie oddychalności danej tkaniny. W niektórych produktach, poza podstawową tkaniną, mamy do czynienia z funkcjonalną membraną, wykorzystywaną przede wszystkim w odzieży wspinaczkowej.
Termoaktywna bielizna damska – jakie wybrać szycie?
Termoaktywna bielizna dla kobiet różni się pod kątem fasonów oraz sposobu szycia. W trosce o komfort noszenia najlepiej zdecydować się na produkty całkowicie bezszwowe, które nie będą uciskać ciała. Ciekawą propozycją są także fasony o tak zwanych płaskich szwach, idealne pod kątem intensywnych treningów fizycznych. Lepiej natomiast nie sięgać po produkty o widocznym i tym samym wyczuwalnym szyciu, ponieważ podczas ćwiczeń mogą one doprowadzić do bolesnych otarć.
Jak dobrać wygodną bieliznę termoaktywną?
Idealna bielizna termoaktywna musi być jak najlepiej dopasowana do sylwetki. Panie powinny zdecydować się na fasony delikatnie opinające ciało, ale jednocześnie gwarantujące swobodę poruszania się. Warto także zwrócić uwagę na konkretny krój – długość rękawów czy nogawek musi być dopasowana do aktualnych warunków pogodowych. Latem najlepiej skusić się na termoaktywne podkoszulki na ramiączkach lub t-shirty, natomiast jesienią lepszym rozwiązaniem będą ubrania z długimi rękawami.
Na koniec warto podkreślić, że damska bielizna termoaktywna jest nie tylko funkcjonalna i wygodna w noszeniu, ale także bardzo stylowa. Producenci oferują szeroki wybór wzorów i kolorów, dzięki którym każda pani może poczuć się atrakcyjnie. W ofercie są dostępne także uniwersalne, jednokolorowe produkty, które świetnie sprawdzą się w casualowych stylizacjach.
Fot. 2 Laurent Jean Philippe CC BY-SA 2.0