Renesans nart

Kto twierdzi, że dwie deski są już przeżytkiem, jest w błędzie. Narty też mogą być cool! Producenci wciąż prześcigają się w udoskonalaniu modeli, by jazda sprawiała jeszcze większą przyjemność. Jakie nowości i trendy zobaczymy w tym roku na stokach?

Zima to okres, kiedy swój wolny czas najchętniej wykorzystalibyśmy leżąc w ciepłych kapciach przed telewizorem, przykryci kocem, popijając przy tym rozgrzewający napój. Mróz za oknem może skutecznie zdemotywować do jakiekolwiek działania. Mimo wszystko warto nie zasiedzieć się w domu i skorzystać z uroków tej pory roku, która także potrafi być urokliwa. O to, by nie było nudno, zadbali producenci sprzętu narciarskiego.

Do wyboru, do koloru
Prym wśród innowacyjnych rozwiązań w sportach zimowych wiedzie firma Blizzard. Austriacki producent drugi raz z rzędu otrzymał prestiżowe wyróżnienie European Ski of the Year. Tym razem nagrodzono model Cochise, który wykorzystuje technologię Flip Core. Do produkcji użyto drewna bambusowego, które zapewnia lekkość i doskonałą stabilność. Drewniany rdzeń umieszczono odwrotnie, tworząc tym samym naturalnie wygiętego Rockera. Dzięki temu narty sprawdzają się zarówno na ubitych stokach, jak i w puchu.

Tych, którzy chcą spróbować swoich sił na nartach używanych przez zawodowców, z pewnością zainteresuje oferta firmy Head. W ubiegłym sezonie ich modele świetnie sprawdzały się na alpejskich trasach, a zawodnicy korzystający z ich sprzętu zgarnęli największą ilość trofeów! W nadchodzącym sezonie wszystkie modele z serii World Cup trafią na sklepowe półki. Będzie to nie lada gratka dla amatorów mających duże wymagania.

Kształt narty zawodniczej oraz obustronny rocker to innowacyjne rozwiązanie dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy od niemieckiej firmy Voelkl. Narty z serii CODE są o 10 cm dłuższe od tradycyjnych desek przeznaczonych do jazdy na przygotowanych trasach. Dzięki temu równie dobrze sprawdzą się poza stokami, podczas jazdy z dużą prędkością, zapewniając jednocześnie lepszą stabilność. Z kolei najbardziej zaawansowaną technologię połączoną z wyjątkowym wzornictwem zastosował Fischer w nartach serii C-Line. Zastosowane rozwiązanie autorskie rozwiązanie FlowFlex-Tune.IT na bazie włókna węglowego redukuje masę jednocześnie podnosząc sztywność całej konstrukcji. Umożliwia to dostosowanie dynamiki nart do zmiennych warunków i preferencji narciarza.

Nowinki, nowinki!
Jeżeli zapragniemy poszaleć na nieodkrytych dotąd szlakach, być może niezłym rozwiązaniem są narty Rossignol Experience. To model do zadań specjalnych i – jak zapewnia ich producent – sprawdzą się w każdych warunkach. A wszystko to za sprawą technologii Autoturn, która łączy w jednej desce dwa profile: Rocker (na dziobach i piętkach) oraz Camber.

Zupełnie nową konstrukcję przygotowała też marka Salomon. Dzioby nart z serii BBR są bardzo szerokie, przez co przypominają kształtem deskę surfingową. Zresztą to niejedyna analogia do surfingu. Konstruktor BBR starał się bowiem przenieść doświadczenia zdobyte na wodzie, zarówno podczas surfowania, jak i pływania na kite. Narty mają więc zapewniać doskonałą przyczepność oraz swobodę ruchów w dowolnym kierunku.
Producenci zadbali także o inne niezbędne elementy uposażenia amatorów białego szaleństwa. Firma Head w butach dla narciarzy zastosowała nową technologię Adaptive Fit. Umożliwia ona zmianę szerokości skorupy i dopasowanie jej zgodnie z własnymi upodobaniami. Dzięki temu zarówno ceniący komfort oraz wygodę, jak i precyzję będą mogli szusować rekreacyjnie, bądź też szybko i agresywnie. Z kolei firma Fischer postawiła na dopasowanie całego wnętrza buta do indywidualnego kształtu stopy. Dzięki technologii Fischer Vacuum Fit zamiast mierzyć wiele par butów, można w jednej chwili uzyskać but narciarski jak robiony na miarę, a do tego dużo lżejszy. Dodatkowo  poszerzony został zakres nachylenia pozycji zjazdowej.

Czysta przyjemność
Gdy dobierzemy już wymarzony sprzęt, śmiało możemy ruszać na stoki. Tam również na narciarzy będzie czekać wiele nowości i atrakcji. Trzeba mieć więc tylko nadzieję, że na trasach nie zabraknie śniegu, a narciarzy będą kontuzje. Patrząc na innowacje przygotowane przez producentów sprzętu, całkiem poważnie można postawić pytanie, czy można zrobić coś jeszcze, by narty sprawiały jeszcze większą przyjemność?

tekst: Paweł Kubik
fot.: © Steve Rosset | Dreamstime.com

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *