Poczuj magię muzyki na żywo

Powszechnie znaną prawdą jest, że muzyka łagodzi obyczaje. Może uspokajać, przynosić odprężenie lub wręcz przeciwnie, dodawać energii i motywować do działania. Muzyka grana na żywo te emocje dostarcza ze zdwojoną siłą – i to nie tylko muzykom, ale także słuchaczom.

Muzyka towarzyszy nam niemal przez cały dzień, czy tego chcemy czy nie. Jedni mają w zwyczaju śpiewać pod prysznicem lub przy goleniu, inni słuchają radia podczas śniadania czy w samochodzie, w drodze do pracy. Niektórzy lubią też umilać sobie w ten sposób czas spędzany w biurze, w trakcie wykonywania obowiązków. Jednych muzyka może rozpraszać, a u innych nawet poprawiać koncentrację.

Po ciężkim dniu w pracy, każdy chciałby przyjemnie i skutecznie się zrelaksować. Dobrym sposobem na to może być popijanie swojego ulubionego napoju równocześnie wsłuchując się w dźwięki grane na żywo przez muzyków podczas koncertów. Nawet jeżeli dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem audio, muzyka, jaką usłyszymy w głośnikach, nie jest w stanie oddać tego samego, co odczujemy w trakcie koncertów na żywo. Do tego nieco inne aranżacje, choćby świetnie znanych utworów, mogą przyjemnie zaskoczyć każdego melomana. Koncerty umożliwiają także bezpośredni kontakt z muzykami oraz poznanie ciekawych ludzi o podobnych do naszych gustach muzycznych.

Kraków posiada bardzo bogatą ofertę kulturalną, w tym także tą muzyczną. Miłośnicy niemal wszystkich gatunków – od muzyki klasycznej po klubową – znajdą tutaj coś dla siebie. Pośród całej masy takich imprez wyróżnia się oferta Harris Piano Jazz Bar. „Jest w Krakowie klub inny niż wszystkie” – brzmi motto Harrisa i bynajmniej nie jest to zupełnie nieuzasadnione, górnolotne hasło reklamowe.

Od samego początku swego istnienia klub ten miał wyjątkową słabość do koncertów jazzowych. Nie są to jednak zwyczajne występy. Goście klubu mają bezpośredni kontakt z muzykami i niejednokrotnie sami mogą w takich koncertach czynnie uczestniczyć. W Harrisie cyklicznie odbywają się bowiem tzw. jam session. To rodzaj zbiorowego muzykowania, w trakcie którego nie gra się konkretnych utworów, ale improwizuje na temat znanych standardów jazzowych lub gra w tonacji podanej przez jednego z muzyków. W każdej kolejnej fazie muzycy starają się urozmaicać swoje partie. W rezultacie, efekt końcowy może znacznie różnić się od początkowego tematu. W taki sposób mogą przebiegać nawet całe koncerty. W Harris Piano Jazz Bar w tej konwencji grane są nie tylko jazz jam session, ale również improwizacje w stylu fusion, latin, funky i soul.

Oczywiście w klubie Harris mają też miejsce koncerty tradycyjnego jazzu, zdarzają się występy muzyków grających bluesa, bądź rock’n’roll. Ponadto do klubu zapraszane są gwiazdy muzyki jazzowej, zarówno sceny polskiej, jak i zagranicznej. Poza wydarzeniami stricte związanymi z muzyką, Harris Piano Jazz Bar organizuje również inne wydarzenia kulturalne, jak wystawy fotograficzne, warsztaty jazzowe, festiwale, promocje płyt i książek. Taka różnorodność sprawia, że możliwe jest sprostanie najbardziej wybrednym gustom muzycznym i zaspokojenie wymagań gości.

Dodatkowym atutem jest dobra lokalizacja klubu na krakowskim rynku oraz organizacja jego wnętrza. Harris Piano Jazz Bar składa się z trzech sal. W pierwszej znajduje się scena i tam właśnie odbywają się koncerty. Druga sala jest miejscem, gdzie w ciszy można porozmawiać ze znajomymi, ale równocześnie nie rezygnować z rozkoszowania się koncertem, a to dzięki ekranowi, na którym można śledzić, co dzieje się na scenie. Z kolei w trzeciej sali znajduje się jeden z najdłuższych w Krakowie barów.

Muzyka jazzowa i nie tylko, delikatne i subtelne dźwięki, ale też te bardziej wyraziste. Wszystko to dzieje się w samym sercu Krakowa. Do tego klimatyczny wystrój wnętrza klubu. Razem tworzy to niepowtarzalny klimat i może być znakomitą formą relaksu po ciężkim dniu w pracy lub ciekawym pomysłem na spędzenie weekendowego wieczoru. W trakcie koncertów z łatwością oderwiemy się od problemów dnia codziennego i miło spędzimy czas, a może co więcej zakochamy się w jazzie lub innym gatunku muzycznym, który dotychczas wydawał nam się mało interesujący. Warto przekonać się na własne oczy, a raczej na własne uszy.

Paweł Kubik

Fot. © Harris Piano Jazz Bar

Print Friendly, PDF & Email