Brazylijska kuchnia

Kuchnia brazylijska nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju. Feijoada, coxinha czy brigadeiro – większości z nas nazwy tych przysmaków brzmią zupełnie obco. Chcecie je poznać nieco bliżej? Udajcie się do Carioca – egzotycznego, krakowskiego snack baru! Postanowiliśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat tych smakołyków rodem ze słonecznej Brazylii.

Zakładając lokal, nie obawiali się Państwo, że tak egzotyczna i mało popularna w Polsce kuchnia jaką jest brazylijska przyjmie się?

Faktycznie Brazylia dla Polaków jest krajem egzotycznym, a jej kuchnia w Polsce nie jest znana. Podczas naszych wielokrotnych pobytów w Brazylii jedliśmy wiele wspaniałych potraw i wyjątkowo polubiliśmy niektóre z nich. Te właśnie przysmaki proponujemy w Carioca np. coxinha, pastel, feijoada czy brigadeiro. Kuchnia w Brazylii różni się znacznie w zależności od regionu. Fenomen proponowanych przez nas dań polega na tym, że można je zjeść w każdym zakątku Brazylii. Co więcej, smaki tych potraw, wbrew pozorom są bardzo bliskie polskim gustom kulinarnym. Dlatego uznaliśmy Polakom również mogą zasmakować.

Kto jest odpowiedzialny za brazylijskie smaki w Państwa lokalu?

Podczas pobytów w Brazylii mieliśmy przyjemność gotować wspólnie z brazyliskimi kucharzami, którzy są bardzo życzliwi i otwarci. Zdradzili nam swoje przepisy i sekrety kulinarne. Nadal wspólnie z nimi pracujemy nad naszym menu. Carioca odwiedza dużo brazylijczyków, którzy twierdzą, że jedzenie smakuje im „jak u Mamy”.

Który z Państwa przysmaków najbardziej przypadł do gustu klientom?

Klientom bardzo smakuje narodowe danie brazylijskie feijoada (czarna fasola z różnymi rodzajami mięsa i kiełbasek z dodatkiem farofa) oraz typowy brazylijski street food – coxinha (specjalne ciasto nadziewane mięsem lub krewetkami). Wśród słodkości króluje brigadeiro (ręcznie robione czekoladowe trufle) oraz mus z owoców marakuja. Cieszy nas wzrastająca popularność naturalnych soków z brazylijskich owoców np. acai, caju, graviola, acerola. Z tego co nam wiadomo, Carioca jest jedynym miejscem w Krakowie, gdzie można spróbować brazylijskiej kuchni.

Czy tego typu smaki przeciętna osoba będzie również w stanie odtworzyć w swojej kuchni?

Smaki można odtworzyć, jednak wymaga to znajomości receptur, sposobu wykonania potraw i wprawy. Ponadto niektóre produkty są nadal trudno dostępne i niekoniecznie znajdziemy je w zwykłym sklepie. Można natomiast zakupić w Carioca świeżo paloną kawę brazylijską Santos i cieszyć się jej smakiem również w domu.

Więcej informacji: www.cariocabar.pl

Z zespołem Carioca rozmawiała: Justyna Zajdel, zdjęcia: Carioca
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *