Szukaj

Twój ogród – wszystko o tunelach ogrodniczych

Mimo że klimat w naszym kraju nie jest zbyt surowy, to i tak wielu gatunkom roślin nie zapewnia swobodnego wzrostu. Pomidory, ogórki, cukinie czy kwiaty – nie dają tak obfitych plonów jak w południowych regionach świata. Aby to zmienić, ważne jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków. A w tym zakresie tunele ogrodnicze sprawdzą się rewelacyjnie.

tunel1

Zalety tuneli ogrodniczych

Dzięki tunelom ogrodniczym zapewniamy roślinom właściwe warunki do wzrostu. Odpowiednia izolacja przed wiatrem, wilgotność i podwyższona temperatura – wszystko to umożliwiają nam te specyficzne osłony. Dzięki nim, możemy zbierać obfite plony i to w terminie szybszym niż zwykle. Wielu hodowców uprawę roślin może rozpocząć już w lutym.

Tunel, a może szklarnia?

Wielu początkujących działkowiczów zadaje sobie pytanie, co okaże się lepszym wyborem – tunel czy szklarnia? W pierwszym przypadku osłona będzie znacznie tańsza, a także zapewni lepszą mobilność. Bez problemów będziemy mogli tunel przenieść w wybrane miejsce, a także złożyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ochronimy i przyspieszymy wzrost roślin, a gdy tylko zajdzie taka potrzeba – usuniemy całość z terenu naszej działki. Ta właściwość okaże się równie pomocna w sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia roślin przez wirusy czy grzyby. Wówczas zamiast usuwania gleby i oczekiwania jej poprawy,
przeniesiemy nasz tunel w inne, wybrane wcześniej miejsce. To rozwiązanie będzie równie pomocne wtedy, gdy nie mamy dokładnej wizji, co do zagospodarowania swojego ogrodu. Szklarnie posiadają tę zaletę, że możliwe jest zastosowanie osobnego ogrzewania, a także systemów, dzięki którym będziemy kontrolować wilgotność. W praktyce oznacza to fakt, że uprawy roślin możemy dokonywać także zimą. Należy jednak pamiętać, że jej konstrukcja jest ciężka, stąd niemożliwe będzie jej przeniesienie w inną część ogrodu. Co więcej wydatek związany z zakupem szklarni nie należy do najmniejszych.

Na co zwrócić uwagę kupując tunel ogrodniczy?

Zanim dokonamy zakupu wybranego tunelu ogrodniczego, powinniśmy się zastanowić nad wielkością naszego obiektu. Na rynku dostępne są osłony przeznaczone dla ogrodu oraz dla działkowców. I choć ich konstrukcja jest niemal taka sama, to zastosowane rurki w przypadku tuneli dla działkowców są o wiele bardziej masywne. Tunele ogrodowe najczęściej wykonane są z rurek PCV, które wytrzymałością nie odbiegają od rurek metalowych. Przy wyborze tunelu ogrodniczego, warto również zwrócić uwagę na jakość folii. Na rynku dostępne są perforowane, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza lub bez perforacji, która znacznie lepiej utrzymuje wilgotność oraz temperaturę powietrza.

Kontakt
Bogaty wybór tuneli ogrodniczych opartych na metalowych ocynkowanych konstrukcjach, jak i stelażach PCV oferuje Sklep Meble.Ogrodowe.Net, z którego szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej www.meble.ogrodowe.net/szklarnia_i_tunele_foliowe. Zakupione osłony dostarczane są za pośrednictwem firmy kurierskiej w paczkach do samodzielnego montażu, z których złożeniem nie powinien mieć problemów żaden działkowiec.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.:madaise| CC BY-SA 2.0