Wpływ środowiska na nasze nawyki

Nie od dzisiaj wiemy, że osoby z jakimi przebywamy, mają wpływ na to, jakimi ludźmi się stajemy i w jaki sposób podchodzimy do życia. W najlepszy sposób obrazuje to przysłowie z jakim przestajesz – takim się stajesz.

http://www.dreamstime.com/stock-photography-man-standing-arms-crossed-creative-office-others-working-image30886842

W dużej mierze jest to prawda, ale nie do końca. Przecież kiedy biznesmen porozmawia z bezdomnym, sam nie stanie się z tego powodu alkoholikiem, albo biedakiem. Podobnie jest z osobami które pomagają potrzebującym – nie przejmują oni cech i podejścia do życia chorych w szpitalu czy hospicjum.

Działa to również w drugą stronę – od samego przebywania z przedsiębiorcami i biznesmenami nie zaczniemy nagle więcej zarabiać i zarządzać ludźmi. Bardzo ważny jest także brakujący element tej teorii, czyli nie tylko przebywanie z tymi osobami wystarczy do zmiany. Dodatkowo liczy się otwarcie na wpływ tych osób na nasz charakter, przejęcie nawyków i wspólne działanie.

Sam pamiętam dobrze historię mojego przyjaciela sprzed lat, którego mama założyła samodzielnie salon sukni ślubnych, który stał się po latach milionowym biznesem. Przebieg jej kariery wyglądał jak opowieść z USA „od zera do milionera” – zaczynała jako prosta szwaczka, która mrówczą pracą dorobiła się pierwszych pieniędzy. Po godzinach szyła suknie na zamówienie. Interes z początku prowadzony na boku stał się kamieniem węgielnym pod jej wielki biznes. Dziś posiada dwa duże salony w różnych miastach, ponadto kupiła kilka mieszkań i wspaniałe samochody.

Jednak mój przyjaciel nie poszedł w jej ślady. Zawsze pasjonował się psychologią i nie ciągnęło go do biznesu. Sam dziwię się nieco takim osobom, ale on uważał, że pieniądze psują ludzi i dla niego najważniejsze jest realizowanie swoich ambicji zawodowych jako terapeuta. Mimo to gdzieś w środku czuł, że prawdziwe pieniądze prędzej czy później będą potrzebne.

Aby otworzyć się na dobry wpływ innych ludzi o podobnych poglądach i wymienić doświadczeniami, warto skorzystać z grupowej formy szkoleń, jaką są warsztaty dla kobiet. To wyśmienita okazja na nauczenie się czegoś nowego, wspólne podjęcie nowych wyzwań i przede wszystkim- wspaniałej przygody z poznaniem siebie, spoglądając na nasze życie z innej perspektywy. Czasem jedno spotkanie może wywołać lawinę pozytywnych zmian w życiu. U innych potrzebna będzie zmiana starych przekonań, które zagłuszały nasze prawdziwe potrzeby. Bez względu na to, zawsze warto wykonać pierwszy krok- a potem iść dalej, już we właściwym kierunku.

Często duży wpływ na nasze przekonania mają przeżycia z dzieciństwa. W dorosłym życiu niekiedy przekonania finansowe mogą być odziedziczone po rodzicach. Niektórzy mieli w dzieciństwie bogactwo i rodzice im niczego nie żałowali- takie osoby mają zapewniony dobry start w swojej karierze, szczególnie we własnym biznesie. Gorzej jeżeli w rodzinie się nie przelewało i brakowało pieniędzy na wyjazdy dla dzieci lub dodatkową edukację – jednak dla niektórych osób to coś w rodzaju motywacji do wzbogacenia się, bo nie chcą powtórzyć błędu rodziców.

Umysł ludzki jest plastyczny i jego przekonania można zmienić – a przeszłość przestanie mieć na nas niekorzystny wpływ.

Autor: Marek Olszak, fot. Dreamstime.com

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *