Szukaj

Twarde czy miękkie szkła kontaktowe? Czym się różnią?

Oto kilka wskazówek jak wybrać pierwsze szkła kontaktowe

Jeżeli zamierzasz zakupić szkła kontaktowe, to należy wiedzieć, że wybierać możesz między szkłami kontaktowymi miękkimi i twardymi. Kiedy zdecydować się na te pierwsze, kiedy zaś postawić na drugie? Jaka jest zasadnicza różnica między tymi produktami?

Pierwsze próby skonstruowania soczewek kontaktowych datuje się na XVIII wiek. Jedną z pierwszych osób, która za pomocą tuby wypełnionej wodą i zakończonej z jednej strony soczewką korygowała własną wadę wzroku (dokładnie astygmatyzm) był angielski lekarz Thomas Young. Pierwsze szkła kontaktowe, które były pierwowzorem współczesnych produktów stworzono w drugiej połowie XIX wieku. Ponieważ wówczas wytwarzano jest ze szkła, nie były one doskonałe, trudno było je też dopasować do oka pacjenta. Prawdziwym przełomem w produkcji innowacyjnych szkieł było jednak zastosowanie rewolucyjnego materiału, czyli hydrożelu.

Nowoczesne i bezpieczne szkła kontaktowe

Współczesne szkła kontaktowe, które zakupić można między innymi w sklepach optycznych Vision Express, są przede wszystkim wygodne i w pełni bezpieczne dla sięgającego po nie konsumenta. Przyjmuje się, że najlepszymi są soczewki kontaktowe miękkie. Taki pogląd jest ściśle związany z faktem, że posiadają one zwiększoną przepuszczalność tlenu, dzięki czemu można je nosić bez zdejmowania przez całą dobę. Część dostępnych na rynku produktów, które wytwarzane są w laboratoriach producentów Ciba Vision, Johnson & Johnson czy Mono Vision można użytkować bez zdejmowania nawet 30 dni. Z uwagi na fakt, że są one łatwe w użyciu, na rynku pojawiły się też szkła kontaktowe kosmetyczne. Używać można ich do zmiany koloru tęczówki, choć – w niektórych przypadkach – mogą one służyć do przykrycia wad zewnętrznej części oka.

Kiedy sięgnąć po twarde szkła kontaktowe?

Soczewki kontaktowe, które dziś są określane mianem „twardych” mają swoje korzenie w pierwszych produktach wypuszczanych na rynek. Od tego czasu zostały jednak znacząco ulepszone. Obecnie wszystkie tego typu wyroby są gazoprzepuszczalne, dzięki czemu przewodzą do rogówki tlen. Producenci do ich wytwarzania najczęściej wykorzystują substancje amorficzne. Ich nazwa ma jednak odzwierciedlenie w ich strukturze – ponieważ materiał jest sztywniejszy, konieczne jest przyzwyczajenie się do nich. Po szkła kontaktowe twarde powinny sięgnąć przy tym osoby, którym takie zalecił ich okulista. Soczewki tego typu, choć są mniej popularne, znajdują się w ofercie znanych i cenionych producentów, w tym Ciba Vision, Carl Zeiss czy Baush & Lomb.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Nicu Buculei CC BY-SA 2.0