Szukaj

Tkaniny dla dzieci dobre na lato

Lato w pełni, żar leje się z nieba, a maluchy niechętnie uciekają przed promieniami słonecznymi. Zatroskani rodzice głowią się, co zrobić, żeby pociecha była odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym działaniem UV. Oprócz kremów z filtrem, doustnych płynów nawadniających i unikania zabawy w pełnym słońcu, należy zadbać także o odpowiednie ubranko. Jakie są najlepsze materiały na lato?

fot Dear Eco_Natan
B jak bawełna
Najbardziej komfortowe dla malucha będzie ubranko wykonane z bawełny organicznej PIMA jak np. ciuszki Dear Eco. Bawełna wykazuje właściwości higroskopijne, co oznacza, że jest w stanie wchłonąć do 25% pary wodnej, bez wrażenia „mokrego materiału”. Ubranka z niej wykonane zapewniają dostęp powietrza do skóry, a jednocześnie dobrze trzymają ciepło w chłodne dni. Ciuszki są wolne od środków chemicznych, dzięki czemu nie uczulają i są bezpieczne dla każdego maluszka.
fot Dear Eco_Natan 4
C jak cool wool
Wełna większości kojarzy się z grubymi zimowymi swetrami. Mało kto wie, że materiał ten ma właściwości termoregulacyjne (latem chłodzi, zimą ogrzewa) i dobrze separuje wilgoć od skóry. Wełna jest w stanie wchłonąć nawet do 50% wilgoci. Specjalny splot włókien (otwarty) tworzy materiał o nazwie cool wool, który nadaje się na letnie ubranka.
fot Dear Eco_Natan 2
L jak Len
Len podobnie jak bawełna ma wysoką higroskopijność (wchłanialność potu). Powoduje też wrażenie chłodu (mocniej odczuwalne po maglowaniu). Ma on właściwości antyalergiczne, dlatego jest zdrowy dla maluszków. Len jest także wyjątkowo wytrzymały i nie rozciąga się, dlatego sprawdzi się świetnie na wakacyjnych wojażach, szczególnie na plaży, ponieważ jest odporny na działanie morskiej wody.
fot Dear Eco_Natan 3
Nie dla syntetyków
W wakacje na górną półkę należy odłożyć ubranka wykonane z tkanin syntetycznych. Mogą ładnie wyglądać, ale dla skóry malucha nie są ani przyjemne, ani zdrowe. Sprawiają, że dziecko poci się szybciej, a między materiałem, a skórą powstaje poduszka cieplna, która dodatkowo nagrzewa organizm. Zakładanie maluchom takich ubrań powoduje również nieprzyjemny zapach – potu zmieszanego z kosmetykami i komponentami tkaniny.
Dobry przykład
Wyżej opisane materiały w ubrankach dziecięcych stosuje np. polsko-norweska firma Dear Eco. Ciuszki dla niemowląt i małych dzieci, wykonane są z wysokiej jakości, zbieranej ręcznie bawełny organicznej, bambusa i reluganu. Cechuje je funkcjonalność rozwiązań, stonowane kolory – biele, szarości, żółcie, brak niepotrzebnych zdobień, guziczków czy nadruków.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe pod redakcją Exclusivemag.pl