Telewizja przez internet – jak to zrobić?

Posiadając w domu łącze internetowe, warto zastanowić się nad możliwością połączenia go z innymi usługami, takimi jak telewizja. Może to być sposób, by stosunkowo niskim kosztem zwiększyć liczbę dostępnych kanałów. Sprawdź, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

TV z internetu

Oglądanie telewizji przy użyciu internetu staje się coraz popularniejsze. Jest to szybki i dosyć prosty sposób na znalezienie dodatkowej rozrywki i źródła informacji. Użycie łącza internetowego nie wymaga przy tym dodatkowych dekoderów czy anten, często jest więc wygodniejszą formą dostępu do telewizji niż popularne wcześniej telewizje kablowe czy satelitarne.

Dostęp do poszczególnych kanałów

Istnieje kilka możliwości darmowego pozyskania w sieci treści dostępnych telewizyjnych. Niektóre kanały (TVN, TVP czy HBO) udostępniają specjalne platformy internetowe pozwalające na bezpłatne pobieranie programów. Niestety często darmowy dostęp dotyczy jedynie starszych audycji, a za dostęp do najnowszych odcinków seriali bądź filmów należy dodatkowo zapłacić. Wysokość opłaty zależna jest od stacji i treści. Dodatkową korzyścią dla fanów konkretnych seriali może być jednak możliwość wcześniejszego oglądania odcinków bądź dostęp do ekskluzywnych treści dodatkowych. Zaletą może być także możliwość zainstalowania specjalnych aplikacji dających dostęp do konkretnych kanałów na smartfonach.

Pakiety kanałów telewizyjnych online

Wygodnym sposobem korzystania z telewizji przez internet są pakiety oferowane przez niektórych operatorów sieci. Pozwala to na uzyskanie dostępu do dużej ilości kanałów jednocześnie, bez konieczności pobierania treści na osobnych platformach. Telewizja przez internet oferowana jest przez operatorów takich jak, np. Inea. Wykupienie pakietu może być tańsze dzięki możliwości łączenia różnych usług (łącza internetowego, telewizji i telefonu) w ramach jednego abonamentu. Wielkość pakietu, czyli ilość udostępnianych kanałów może być przy tym różna w zależności od ceny i naszych potrzeb. Przed zdecydowaniem się na zakup warto więc dokładnie sprawdzić ofertę operatora i listę udostępnianych kanałów.

Jakość i bezpieczeństwo

Oglądanie telewizji przez internet odbywa się za pomocą strumieniowania („streamingu”) – czyli ciągłego przesyłu skompresowanych danych na żywo bądź na życzenie. Korzystne jest więc posiadanie dobrego złącza internetowego, by obraz był płynny i nie zawieszał się. Nie jest jednak prawdą, że tylko najszybsze złącze pozwoli nam na cieszenie się telewizją przez internet. Przy standardowej prędkości oferowanej przez operatorów obraz powinien ładować się wystarczająco szybko. Oczywiście tylko jeśli nie obciążymy komputera dodatkowym poborem danych, czy też nadmierną liczbą aplikacji.

Jakość obrazu oferowana przez platformy internetowe może być różna w zależności od kanału. Coraz więcej stacji oferuje jednak treści w jakości HD. Podobny standard oferują operatorzy internetowych pakietów telewizyjnych.

Jakość oraz bezpieczeństwo oferowane przez te dwa źródła są więc istotnym wyznacznikiem, który odróżnia je od strumieniowego pobierania danych z innych, mniej zaufanych źródeł. Mimo że są one darmowe, jakość obrazu często pozostawia wiele do życzenia. Korzystając z telewizji przez internet, musimy zawsze zwracać także baczną uwagę, na jakiej stronie internetowej się znajduje. Niektóre witryny mogą prosić nas o dodatkowe dane albo pobranie specjalnych plików. Należy więc uważać, żeby pod pretekstem ściągnięcia wtyczki umożliwiającej pobór danych nie wprowadzić do komputera złośliwego oprogramowania.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Mr. iMaax.CC BY-ND 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *