Szukaj

Szelest przerzucanych kartek, zapach kurzu i uczucie, jakbyście przenieśli się kilkadziesiąt lat wstecz. Tak w skrócie opisać można klimat panujący w antykwariatach. Dotychczas książki kupowaliście w standardowych księgarniach, sklepach internetowych czy czytaliście e – booki, a teraz chcielibyście spróbować czegoś nowego? Przygotowaliśmy mini przewodnik dla początkujących poszukiwaczy białych kruków.

Zakres pozycji, jakie znaleźć można w antykwariatach jest szeroki: od wycofanych ze sprzedaży egzemplarzy książek, przez używane podręczniki, po stare rękopisy. Antykwariat to jednak nie tylko książki – oprócz nich trafić można tam także na plakaty, mapy, ceramikę, biżuterię czy stare monety.

Jak odnaleźć w antykwariacie prawdziwą perełkę? Oprócz szczęścia, ważna jest także, przynajmniej podstawowa, wiedza na temat literatury. Musimy być także pewni, jaka dokładnie pozycja, tematyka lub autor nas interesują. W razie problemów, warto zasięgnąć rady na specjalistycznym forum lub u antykwariusza.
Cena pozycji w antykwariacie zależeć może od wielu czynników. Wpływać może na to zarówno niski nakład, w jakim książka została wydana, błędy w danej edycji czy fakt, iż jest to pierwsze wydanie danej pozycji. Liczy się także dołączony autograf autora, słynny właściciel czy nietypowa historia dzieła (np. niszczenie nakładów).

Nie warto sugerować się wyglądem książki –  te, w twardej oprawie czy z wielobarwnymi ilustracjami mogą okazać się o wiele mniej cenne niż cienkie broszury czy podniszczone magazyny, których wartość wynika z ich nietypowych historii.

Okazuje się, iż antykwariaty coraz częściej odwiedzają nie tylko miłośnicy książek, lecz także amatorzy… wystroju wnętrz. Popularnym ostatnio zjawiskiem staje się zakup książek na tzw. „metry”. Chodzi tutaj o kupno pozycji pasujących wizualnie do wystroju mieszkania. Liczy się tu zatem nie tematyka książki, jej unikatowość, lecz ładne oprawy i niska cena.

A czy Wy też lubicie szukać ciekawych pozycji książkowych w antykwariatach? A może stawiacie na standardowe księgarnie lub wersje elektronicznie?

Foto: Robert Course – Baker, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)