Porady nie od parady

Jak żyć spytał mnie ktoś, kogo ja zamierzałam spytać o to samo. Tak napisała Wisława Szymborska, wskazując, że nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. To jednak nie przeszkadza wielu ludziom udzielać rad innym. Robert Cialdini uczy, jak wywierać wpływ na ludzi. Robert Kiyosaki radzi, jak inwestować. A spryciarze.pl pomagają zrobić zapalniczkę z ziemniaka. Specjalnie dla Was opisaliśmy kilka produktów wybranych z nieskończonego targowiska poradników i dobrych rad wszelkiej maści.

WYŚCIG SZCZURÓW

Jakiś czas temu świat opanowała gra Cashflow autorstwa Roberta Kiyosakiego. Podobna nieco do Monopolu, dodatkowo uczy inwestować. Celem jest opuszczenie wyścigu szczurów. Musi być w niej coś wyjątkowego, bo od razu wywołała skrajne reakcje. Nie nam tutaj oceniać ten produkt, ale przyznać trzeba, że porusza ważny temat i zmusza do aktywności. Przypuszczamy, że nawet ci, którzy jej nie kupili, zadali sobie pytanie, czy biegną w wyścigu szczurów. Z drugiej strony można zapytać, czy jest to dla nich jakiś problem? W końcu ceną skutecznego inwestowania jest ryzyko, a nie każdy czuje się z nim dobrze. Decyzja należy do Was. Aby móc ją podjąć, możecie zajrzeć na investopedia.com. Znajdziecie tam pojęcia ze świata finansów i giełdy. Każde z nich posiada dwie definicje. Pierwsza jest encyklopedyczna, a druga zdroworozsądkowa, oparta na życiowych przykładach. Czasem jednak oprócz strategii systematycznego inwestowania potrzebne są rozwiązania natychmiastowe.

MOTYWACJA TU I TERAZ

Chyba każdy słyszał straszne słowo prokrastynacja. Jest tyle ważnych spraw do zrobienia, a współpracownicy wysyłają sobie dowcipy. Czy też może przyszliście rano do biura, odpaliliście komputery, a tu koledzy proponują wyjście do kuchni na drugie śniadanie i kawę? Znikąd pomocy. Czujecie jak osuwacie się w otchłań słodkiego lenistwa, z którego wyrwie Was dopiero nerwowy mail lub telefon szefa. Wtem nadciąga odsiecz! Oto sam Mr T. jak z planu Drużyny A czy reklamy znanego batonika czekoladowego nadciąga, by udzielić Wam reprymendy. W sieci znajdziecie filmy motywacyjne z jego udziałem. W krótkich żołnierskich słowach Mr T. powie Wam do słuchu! Motywacja bowiem to nie kwestia zrozumienia, że trzeba wykonać rzeczy ważne. Większość leniów wie, co pozostaje do zrobienia. Motywacja to Mr T., który – kiedy będziecie się obijać – powie Wam prosto w twarz I pity the fool! I od razu chce się pracować!

KTO SAM SOBIE RADZI

Stare przysłowie mówi, by o radę pytać tego, kto sam sobie radzi. Kto więc lepiej doradzi nam w pracy czy biznesie, jeśli nie człowiek, który jest ikoną przedsiębiorczości? Amerykański self-made-man Bob Parsons od zera założył najbardziej znaną firmę zajmującą się hostingiem i rejestracją domen GoDaddy.com, znaną z kontrowersyjnych reklam telewizyjnych. Parsons prowadzi wideo blog, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami w zarządzaniu firmą. W odróżnieniu od teoretyków i specjalistów z firm konsultingowych mówi konkretnie, do rzeczy i z humorem. Do tego całkiem nienachalnie wplata w prezentacje swoje produkty, co też jest pewnego rodzaju praktyczną lekcją marketingu.

NA KAŻDY TEMAT

Od czasu kiedy do opublikowania własnego nagrania wideo wystarczy jedynie telefon komórkowy i połączenie z internetem grono domorosłych guru stale rośnie. Doświadczenie i praktyczne umiejętności kiedyś były przekazywane w rodzinie. Jeśli dziś nie macie czasu zapytać najbliższych jak uczesać włosy lub zawiązać krawat, zawsze możecie się tego dowiedzieć, od osoby, która akurat raczyła to nagrać i udostępnić. Przy okazji możecie dać się zaskoczyć, kiedy zobaczycie człowieka o aparycji zawodnika MMA, który ze spokojem tłumaczy tajniki krawiectwa, a inny o wzroście koszykarza udziela praktycznego kursu tańca. Musicie tylko uważać na osoby, którym jedynie wydaje się, że coś potrafią lub chcą nabijć sobie oglądalność przez zamieszczanie filmów o popularnych tematach. W przeciwnym razie możecie dołączyć do grona osób wpisujących negatywne komentarze i żądających zwrotu poświęconego czasu.

PASJONUJĄCY SQL

Poradniki i praktyczne szkolenia dostępne za darmo w sieci to nie tylko amatorszczyzna. Istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem internetowych tutoriali. Przykładem może być strona itcuties.com, działająca pod hasłem Hot about IT. Szkolenia informatyczne, to temat powszechnie uważany za nudny i skomplikowany. Tymczasem okazuje się, że SQL można podać w profesjonalnej, ale jednocześnie luźnej formie, nie tracąc przy tym wysokiego poziomu merytorycznego.

PODZIEL SIĘ ROBOTEM

Inny ciekawy projekt to portal instructables.com, który z kolei umożliwia dzielenie się efektami swojej własnej wynalazczości. Jeśli skonstruowaliście własnego robota, opracowaliście przepis na wyjątkowe ciasto lub zrobiliście stojak na pamiątki z wakacji tutaj możecie się podzielić się tym z innymi. W zamian macie dostęp do niezliczonych innowacyjnych pomysłów z każdej dziedziny życia. Zresztą wspomniany portal to tylko jeden z przykładów ponownie popularnego trendu „zrób to sam”.

Może więc kolejny raz, kiedy będziecie chcieli pouczyć kogoś w pracy lub w domu, nagracie jakiś poradnik? Będzie to dobry sprawdzian, co ciekawego macie do powiedzenia i czy ktokolwiek będzie tym zainteresowany. Czasem może się okazać, że zdobędziecie popularność nie przez zasadniczy przekaz Waszego poradnika, ale jakieś śmieszne zdarzenie lub pomyłkę, którą uda się utrwalić. A więc stop prokrastynacji! Bierzcie się do roboty!

Tekst: Szymon Wachal

Zdjęcie: © Theodor38 | Dreamstime.com

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *