Orbitrek – 3 w 1

Orbitrek jest wielofunkcyjnym urządzeniem treningowym. Ten unikalny sprzęt łączy w sobie właściwości bieżni, rowerka i steppera. Może nie jest to najtańszy produkt sportowy, ale kupno orbitreka – to jest inwestycja w domową mini siłownię.

Popularność orbitreków zaczęła rozwijać się w roku 1995, ale wtedy było to urządzenie, dostępne tylko dla wielkiego sportu. Z czasem orbitreki stały się na tyle popularne, że cały czas ich konstrukcje były urozmaicane i udoskonalane. Po upływie zaledwie dwóch lat, orbitreki stały się dostępne dla ludzi, po prostu pragnących podtrzymać dobrą formę fizyczną.
orbitrekOrbitrek jest również zwany rowerem eliptycznym, dlatego że podczas jazdy nogi wykonują owalny ruch. Jest to zbliżone do biegu narciarskiego, z tą różnicą, że na w przypadku takiego sprzętu treningowego nogi poruszają się do przodu i do tyłu.  Dlatego zajęcia na nim nie obciążają stawów i ścięgien tak, jak jogging. Podczas wykonywania ćwiczeń na tym urządzeniu nogi nie odrywają się od jego powierzchni. Dzięki temu takie zajęcia są przyjazne dla stawów. Jeżeli chodzi o technikę treningu na sprzęcie eliptycznym warto podkreślić kilka ważnych momentów. Zaangażowanie do pracy ramion odpowiada za stopień intensywności wysiłku fizycznego. W sytuacji, kiedy nie są używane uchwyty orbitreka, wzmacniają się mięśnie brzucha. Zajęcia tego typu kształtują łydki oraz uda. Na takim sprzęcie można ustawić sobie prędkość odpowiednią do celów, potrzeb i możliwości.
Podczas ćwiczeń na rowerze eliptycznym pracują mięśnie rąk, nóg, pośladków, pleców i klatki piersiowej. Przy czym obciążenie jest równomierne. Stwarza to maksymalny komfort treningu i zwiększa skuteczność jego wyników. Kolejnym czynnikiem, decydującym o przewadze orbitreka nad innymi urządzeniami treningowymi jest to, że umożliwia on ruchy zarówno do przodu, jak i do tyłu. Dzięki temu wzmacniają się nie tylko mięśnie nóg, ale również całego ciała. Takie treningi pozwolą na szybkie i skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów. Trening na orbitreku jest zalecany dla osób, cierpiących na dolegliwości, związane z ciśnieniem.
Dzięki takim ćwiczeniom można uzyskać wysportowaną szczupłą sylwetkę, wzmocniony organizm i wyśmienitą kondycję już po kilku tygodniach. Orbitrek wyróżnia się równomiernością obciążenia stawów i mięśni. Świadczy to o niskim stopniu obciążenia przy maksymalnej skuteczności. Ten rodzaj urządzenia treningowego jest coraz bardziej popularny jako środek terapeutyczno – rehabilitacyjny. Można na nim szybko odnowić ruchliwość kończyn po poważnych traumach układu ruchowego. Ponadto jest to dobra metoda leczenia i profilaktyki problemów z kręgosłupem.
Ponadto orbitrek posiada mnóstwo pożytecznych funkcji, kontrolujących skuteczność treningu i dobierających obciążenie, odpowiednie dla wieku, stanu zdrowia i stopnia przygotowania użytkownika. Podczas ćwiczeń na tym urządzeniu wykonuje się tak naprawdę ogromną pracę, ale bez najmniejszego przemęczenia.
Na dzień dzisiejszy orbitreki nie wyczerpały swojej popularności. We wszystkich krajach są one uważane za najbardziej skuteczne urządzenia treningowe w zespole cardio. Ogromną przewagą orbitreka jest to, że mogą na nim ćwiczyć praktycznie wszyscy, bez ograniczeń wiekowych czy sprawnościowych. Nie mogą korzystać z niego tylko w przypadku występowania chronicznych chorób układu ruchowego i naczyniowo – sercowego.

Ćwiczenia na orbitreku w warunkach domowych wyróżniają się maksymalnym komfortem. Sprzęt treningowy będzie zawsze w zasięgu ręki, więc nie trzeba będzie wykrajać specjalnej chwili dla zajęć. Ponadto można połączyć jazdę ze słuchaniem ulubionej muzyki lub oglądaniem telewizji.

Kinga Barczyk
Artykuł został przygotowany przez firmę Orbitreki Hop-Sport specjalizującej się w sprzedaży sprzętu sportowego.

Fot. miniatura Will Merydith CC BY-SA 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *