Szukaj

Nowy telefon – ze sklepu czy od operatora?

Dynamiczne zmiany na rynku komórkowym sprawiły, że społeczeństwo przyzwyczaiło się do zmiany telefonu co 2-3 lata. Z konieczności bądź z wyboru. Niezależnie od pobudek, pozostaje pytanie, gdzie zakupić nowy telefon. Na wolnym rynku, a może u operatora sieci?

smartfon ze sklepu do operatora
Cykl, któremu poddają się użytkownicy smartfonów na całym świecie, stał się tak powszechny, że dla wielu może wydawać się wręcz naturalny. Operatorzy sieci komórkowych, zazwyczaj oferują potencjalnym klientom umowy na dwa albo trzy lata. Choć kolejne wersje najpopularniejszych modeli telefonów ukazują się co roku, mało kto może pozwolić sobie na kupno każdej kolejnej wersji ulubionego smartfonu. Poza tym, nie ma ku temu naturalnej potrzeby. Zmiana telefonu co roku, jest podyktowana kaprysem i zasobnością portfela. W końcu, jeżeli o telefon odpowiednio zadbać, a nie zachowywać się jakby miał iść z właścicielem na wojnę, smartfon wytrzyma znacznie więcej niż trzy lata. Tyle tylko, że będzie przestarzały, a to może okazać się kluczowe dla niektórych użytkowników. Obecnie, nie zawsze płaci się za konieczność posiadania sprzętu. Częściej, konsument wydaje pieniądze by być „na czasie”.
Zakup u operatora należy do bardzo wygodnych. Wystarczy wybrać interesujący nas model, do zestawu dołożyć interesującą nas ofertę abonamentową i określić długość umowy. Cały proces jest niezwykle prosty, nie oznacza to jednak, że jest opłacalny. Należy pamiętać, że za naprawdę dobrego smartfona, przyjdzie zapłacić bardzo wysoki abonament. Na pewno sięgnie on powyżej 100 złotych. Biorąc pod uwagę długość trwania umowy, może się okazać, że choć wygodny, zakup telefonu u operatora okaże się nieopłacalny. Ciekawą alternatywą jest zakup telefonu na wolnym rynku.
Zakupiony w ten sposób aparat, to wolność. Kupujący nie jest ograniczony żadnymi umowami, może więc wybierać w atrakcyjnych ofertach abonenckich, w popularnych Mixach bądź rozwiązaniach na kartę. Ma wybór, bo nie ogranicza go cena telefonu. Poza tym, należy pamiętać, że telefon zakupiony bezpośrednio w salonie będzie droższy. Wolny rynek daje możliwość negocjowania cen bądź szukania najbardziej atrakcyjnej oferty cenowej. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by telefon zakupiony w sklepie bądź sprowadzony z zagranicy, opłacać w ratach. Dla niektórych, zaletą będzie także, czysta wersja systemu operacyjnego. Poszczególni operatorzy wzbogacają kupowane u nich telefony, w dodatkowe aplikacje, które w znacznej mierze okazują się zbędne. Niezależnie od tego, gdzie ostatecznie dokona się zakupu, warto dokonywać go z głową i rozwagą.
 
Fot. Hernán Piñera