Szukaj

Największa surfingowa impreza nad Bałtykiem

Lato w pełni! Jeśli do tej pory nie udało się Wam wykorzystać pięknej pogody i wolnego czasu chcielibyśmy zaprosić Was na Festiwal  Femi Pleasure GIRLS POLISH SURF CHAMPS czyli Mistrzostwa Polski Kobiet w Surfingu. Każda dziewczyna pływająca na surfingu może wziąć w nich udział, a naprawdę warto, bo pula nagród w tym roku wynosi ponad 15000zł! Zawody odbędą się „na prognozę”, co oznacza, że do rywalizacji dojdzie między 10 a 16 sierpnia, w najlepszym oknie pogodowym, natomiast Femi Pleasure SURF PICNIC odbędzie się 16 sierpnia, to całodniowa impreza na plaży oraz after party w restauracji na kempingu Chałupy IV ­ Solar. Tego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach surfingowych. Swoich sił będzie można także spróbować na deskach: SUP, skimboard, bodyboard i trickboard.

Ponadto tego dnia odbędą się: wykłady prowadzone przez najlepszych polskich surferów pokazy freestyle’u najlepszych zawodników wind surfingowych pokazy na profesjonalnym torze do skimboardu najlepszych zawodników i możliwość popływania dla każdego pod okiem instruktorów przybyli goście będą także mogli skorzystać ze: strefy malucha dla dzieci, nad którymi opiekę roztoczą profesjonalni animatorzy strefy gastronomicznej strefy chilloutowe zagrać we frisby, bulle, piłkę i inne gry i zabawy plażowe.

Ukoronowaniem dnia będzie dekoracja medalowa zawodniczek biorących udział w Femi Pleasure GIRLS POLISH SURF CHAMPS oraz wręczenie Pucharu najlepszej zawodniczce sezonu ‘2014. Imprezę na plaży poprowadzi CNE (Wielkie Joł) a za oprawę muzyczną będzie odpowiadał Dj. Boogie. Dzienne aktywności to nie wszystko. Zawodniczki oraz przybyli goście będą mogli poszaleć podczas nocy zakupów z wyjątkowymi promocjami w sklepach Femi Pleasure oraz Go Surf. O godzinie 21:00 w naszym kinie letnim na kempingu Chałupy IV ­ Solar, odbędzie się pokaz filmu „El Sueño” oraz polska premiera oczekiwanego filmu „Strange Rumblings in Shangri La”. Po projekcji filmów rozpocznie się after party w restauracji na kempingu Solar, które potrwa do rana. O oprawę muzyczną imprezy zadba Dj. Boogie i CNE (Wielkie Joł).

MIEJSCE: Półwysep Helski, kemping Solar, Chałupy 4 ­ dzienna część imprezy odbędzie się od strony morza na plaży, na wysokości kempingu.
TERMIN: sobota, 16 sierpień, start 12:00
Wyniki zawodniczek biorących udział w Femi Pleasure GIRLS POLISH SURF CHAMPS w zeszłym roku:
1) Karolina Wolińska
2) Karolina Pura
3) Magda Matuszewska

Femi Pleasure – marka odzieżowa założona 8 lat temu przez dwie siostry – Kamilę i Anitę Nawarkiewicz. Ubrania są tworzone z myślą o dziewczynach żyjących aktywnie, kochających snowboard i surfing oraz ceniących unikalny design, najwyższą jakość i wygodę. W Polsce ubrania Femi Pleasure dostępne są w kilkudziesięciu sklepach na terenie całego kraju, w tym w dwóch firmowych sklepach: w Warszawie na ul. Browarnej i na Helu na kempingu Solar.
Jak powstała marka? Za fajnymi kolorowymi ubraniami dziewczyny jeździły po Europie — do Pragi, Berlina
— aż w końcu pomyślały, że same mogą stworzyć niepowtarzalne ciuchy. Podobały się nie tylko im. Rozdawały je znajomym, aż w końcu ludzie zaczęli pytać, gdzie można je kupić. Sześć lat temu zgłosił się do nich dystrybutor i zaczęła się ciężka praca. Pierwsze mini kolekcje liczyły do kilkunastu sztuk różnych modeli bluz z logo Femi. Teraz co roku powstają dziesiątki tysięcy bluz, spodni, t-shirtów, kostiumów kąpielowych, kurtek, toreb a także akcesoria typu plecaki, kosmetyczki, pokrowce nalaptopy. Odzież marki Femi Pleasure obecnie jest dostępna w 12 krajach, w Europie, Rosji i Japonii.

KILKA SŁÓW O FILMACH, KTÓRE ZOSTANĄ WYŚWIETLONE PODCZAS IMPREZY:

“EL SUENO”
Grupa młodych ludzi z Polski w towarzystwie ekipy filmowej trafia do Puerto Escondido (Ukryty Port), małej miejscowości położonej w Meksyku nad Oceanem Spokojnym, która ze względu na swoje położenie geograficzne stanowi mekkę dla surferów. Tam poznają ludzi, którzy podobnie jak oni pasjonują się tym stylem życia. Pasja, poszukiwanie czystych emocji i miłość do ludzi sprawiły, że wszyscy oni spotkali się w Ukrytym Porcie, miejscu w którym rytm życia wyznaczają wschody i zachody słońca, kwadry księżyca i ciepły acz czasami kapryśny klimat. Jak zgodnie podkreślają filmowcy i surferzy, film ten choć opowiada o surfingu jest hołdem dla wszystkich tych, którzy nie wahają się oddać pogoni za niekończącą się pasją, fascynuje ich życie i drugi człowiek.

“STRANGE RUMBLINGS IN SHANGRI LA” ­ Polska premiera filmu
Już 16 sierpnie zapraszamy na polską premierę najbardziej wyczekiwanej produkcji surfingowej tego roku ­

“STRANGE RUMBLINGS IN SHANGRI LA” od firmy Globe. Panowie Dion Agius, Nate Tyler, Taj Burrow,
Yadin Nicol, oraz Damien i CJ Hobgood zabiorą nas w podróż od Islandii, przez Europę, Brazylię,
Indonezję, aż po wybrzeża Mozambiku. Premiera filmu odbędzie się podczas tegorocznej edycji festiwalu
Femi Pleasure Surf Festival oraz mistrzostw Polski w surfingu Polish Surfing Challenge.

Krótkie historie dyscyplin sportów:
SURFING:
Był to sport uprawiany powszechnie przez wszystkich Polinezyjczyków już dwa wieki temu, a samą deskę oczywiście robiono ręcznie i mógł ją zrobić każdy. Ciekawostką jest, że oryginalne deski z Polinezji i z Haiti (uważa się, że sport ten dotarł na Haiti za pośrednictwem Polinezyjczyków) były dużo praktyczniejsze i bardziej wyporne niż deski stosowane na początku dwudziestego wieku, kiedy to powrócono do tego sportu po dwóch wiekach zapomnienia, spowodowanego kolonializmem. Jednak prawdziwa moda na surfing wybuchła w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy to w kilku gazetach opublikowano zdjęcia pokazujące surfing, a konkretnie mężczyzn na deskach na
gigantycznej fali.Amerykanie, zainspirowani tymi obrazami, ruszyli na podbój Haiti i tamtejszych plaż. W latach
pięćdziesiątych zaczęto produkować deski z poliestru, lżejsze, praktyczniejsze, możliwe do użytkowania
praktycznie przez każdego. Największa moda na surfing wybuchła jednak po 1953 roku, gdy w kalifornijskich gazetach pojawiło się zdjęcie trzech surferów na gigantycznej fali. Za sprawą tego na Hawajskie plaże przybyło wielu
Kalifornijczyków. W tej samej dekadzie szaleństwo dotarło do Europy, rozpoczęto produkcję desek, francuskie miasto Biarritz obwołano stolicą surfingu (do dziś odbywa się tam jedna z największych imprez“Biarritz Surf Festival”), a pod koniec dekady odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy w nowym, modnym sporcie. Surfing prawie cały czas się zmienia. Zarówno technika, jak i sprzęt ulegają ciągłej ewolucji. Dzisiaj mamy do wyboru bardzo wiele rodzajów desek, w różnych przedziałach cenowych, obecnie jest to sport dla każdego i każdy może w nim znaleźć coś dla siebie.

SUP:
Współczesny Stand Up Paddling ma również swoje korzenie na Hawajach. W latach 40tych XIX wieku, instruktorzy surfingu Duke Kahanamoku, Leroy i Bobby AhChoy postanowili stać na deskach, aby mieć lepszy widok na swoich uczniów oraz nadchodzące fale. Sami od czasu do czasu zjeżdżali z fal używając wiosła jako steru. Bobby AhChoy, raniony w wypadku samochodowym, który uniemożliwił mu klęczenie, stawał na desce, z papierosem i aparatem fotograficznym wiosłował do strefy fal i wykrzykiwał kursantom wskazówki. Jednak przed Duke’m, Leroy’em i Bobby’m był ktoś jeszcze – John Zapotocky, który z wiosłem zaczął pływać jeszcze wcześniej, a odwiedzająć w 1940 roku Hawaje natknął się na instruktorów, którzy zafascynowali się jego postacią ze względu na jego wiek i wyczyny – John był zawodowym sportowcem – pływakiem, nurkiem i wioślarzem. Stał się dla nich wielką ikoną i otrzymał pseudonim „Pearl Diver”(Poławiacz Pereł).

FREESTYLE WINDSURFING:
Windsurfing jest sportem stosunkowo młodym. Za jego twórców uważa się dwóch Kalifornijczyków, żeglarza i konstruktora lotniczego Jima Drake’a oraz surfera i matematyka Hoyla Schweitzera. W roku 1968 połączyli oni dwie dyscypliny, które kochali, czyli surfing i żeglarstwo, w jeden sport a następnie opatentowali go pod nazwą windsurfing. Paradoksalnie, zamiast w Stanach Zjednoczonych, największą popularność windsurfing zyskał w Europie Zachodniej i to europejczycy właśnie zaczęli produkować coraz to nowszy i lepszy sprzęt do jego uprawiania. Sport ten szybko się rozwijał, aż wreszcie, w roku 1984 w Los Angeles, stał się dyscypliną olimpijską. jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin Windsurfingowych jest właśnie Freestyle, który wraz z pojawieniem się nowych, lżejszych i zwrotniejszych desek zaczął się intensywniej rozwijać. To przede wszystkim dobra zabawa oraz ciągła nauka skomplikowanych manewrów i trick’ów.

SKIMBOARD:
Jest to sport polegający na jeździe (ślizgu) na desce po fali lub płytkiej warstwie wody. Pierwsze znane przypadki skimboardingu datuje się na lata 20. XX wieku w Laguna Beach, gdzie sport ten mieli zapoczątkować miejscowi ratownicy ślizgający się na mieliznach przy użyciu sklejek pochodzących często z okolicznych zabudowań. Zabawy ratowników tak bardzo przypadły do gustu bywalcom Laguna Beach, że od tego czasu sport rozprzestrzenił się po całym świecie. W Polsce skimboarding pojawił się w 2003 roku i z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę pasjonatów. W przeciwieństwie do surfingu, jazda na skimboardzie zaczyna się na plaży. Skimboarder stoi przy brzegu trzymając w rękach deskę i czeka na falę. W momencie, gdy odpowiednia fala zbliża się, skimboarder
biegnie w stronę wody. Następnie rzuca deskę na płytką warstwę wody pozostającą po cofającej się fali lub na głębszą wodę naprzeciw fali. Potem wskakuje na deskę obiema nogami i ślizga się, starając się utrzymać jak najdłużej na wodzie. Skimboarder może skierować się z powrotem do brzegu lub podpłynąć do zbliżającej się fali w celu wykonania różnych skomplikowanych tricków.