Szukaj

Lokalny warsztat czy autoryzowany serwis?

Przed wakacyjnym wyjazdem wielu z nas odwiedzi warsztat samochodowy. Przy tej okazji zwykli kierowcy zadają sobie pytanie – czy lepiej udać się do autoryzowanego serwisu czy do lokalnego mechanika? Jeśli traktujemy samochód tylko środek transportu i nie aspirujemy do bycia ekspertem motoryzacji odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Wszystko zależy od rodzaju usterki i wieku auta. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, kiedy warto wstąpić do ASO, a kiedy spokojnie można pojechać do znajomego mechanika.

warsztat czy aso

Auto na gwarancji

To oczywiste, że jeśli  jesteśmy właścicielami nowego auta i przysługuje nam gwarancja warto korzystać z autoryzowanego serwisu. Pamiętajmy, żeby już na kilka miesięcy przed jej upływem przyjechać do serwisu i zgłosić wszystkie zauważone, a możliwe do naprawienia w ramach gwarancji usterki. Dla serwisu jesteśmy takim samym klientem jak ten który płaci gotówką, bo za naprawy zapłaciliśmy w cenie samochodu. Jednak nawet korzystając z ASO dobrze jest sprawdzić ceny wymienianych części w sieci, aby być świadomym klientem.

Auto po okresie gwarancyjnym

Przy troszkę starszym aucie zdecydowanie lepiej pojechać do lokalnego warsztatu. Jeśli trzeba będzie sprowadzić części może się okazać, że taniej jest samemu kupić je przez internet na, np. na portalu typu www.nanodatex.pl. Sama naprawa będzie wtedy kosztować znacznie mniej. Lokalny warsztat może czasem sprawniej i całkiem solidnie wykonać to, co w ASO kosztowałoby kilka tysięcy złotych. Warto dodać, że w portalach z częściami samochodowymi możemy dziś nie tylko kupić, ale też wystawić na sprzedaż części, których mamy nadmiar np. kupione na zapas lub w zestawie, z którego wykorzystaliśmy tylko niektóre elementy.

Duże naprawy

Jeśli mamy do wykonania ważne remonty, które mogą wpłynąć na sprawność całego auta – np. wymiana sprzęgła, lub naprawa automatycznej skrzyni biegów – wtedy warto albo pojechać do ASO, albo poszukać dużego, znanego warsztatu. Istnieją punkty specjalizujące się w określonych typach napraw i w określonych typach aut. Warto sprawdzić opinię, kto najlepiej zna się na danej rzeczy. Taki rekonesans dobrze zacząć od sprawdzenia w sieci dostępności oraz cen zamienników części, które będziemy wymieniać. Dzięki temu sami możemy się zorientować jak zoptymalizować koszty naprawy.

Uszkodzenia karoserii lub szyb

Pod warunkiem, że nie chodzi o poważną stłuczkę rozliczaną z ubezpieczenia, praktycznie zawsze lepszym rozwiązaniem będzie  wyspecjalizowany warsztat zamiast ASO. Jeśli np. mamy niewielki, niezagrażający bezpieczeństwu odprysk na szybie, warsztat wykonujący tego typu naprawy załatwi to od ręki, nawet za około 150 zł podczas gry w ASO jedyną opcją jaką wam zaproponują, będzie wymiana szyby za grubo ponad 1000 zł. To samo tyczy się uszkodzeń blacharskich lub elementów plastikowych. Jeśli sami kupimy farbę przez internet w dobrej cenie zapłacimy wyłącznie za robociznę.

Wszystko oprócz auta

O wyborze miejsca serwisowania decydują również czynniki niezwiązane konkretnie z ceną czy jakością naprawy. Lokalny warsztat oferuje zwykle bardziej przyjacielską atmosferę. Oznacza to, że łatwiej będzie pewne rzeczy dogadać i zrobić zgodnie z naszym życzeniem. Z  drugiej strony, jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, może się okazać, że trzeba się będzie targować o swoje. Atutami ASO są natomiast większy komfort samego obiektu, ustalone procedury i detale typu umycie auta po naprawie. Minusem jest to, że duża placówka ma wielu pracowników i zwykle nie można liczyć, że ktoś będzie pamiętał nasze auto i od razu wiedział co się z nim dzieje.

Tekst: Jan Strzelba, foto: NRMA Motoring and Services CC