Kupno pojazdu z ważnym OC – co trzeba wiedzieć?

Kupujesz samochód używany? Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda w tym przypadku kwestia ubezpieczenia OC? Poznaj najważniejsze informacje w tym zakresie, by uniknąć np. podwójnego opłacania polisy.

zakup auta z waznym OC 01Ponieważ zarejestrowany pojazd musi posiadać ciągłość ubezpieczenia OC, podczas jego sprzedaży najpewniej będzie objęty polisą. Czy w takiej sytuacji musisz czekać aż ubezpieczenie wygaśnie? Czy możesz zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczyciela?

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe

W sytuacji, gdy aktualne ubezpieczenie OC zakupionego pojazdu (z jakichkolwiek powodów) ci nie odpowiada, możesz wypowiedzieć umowę. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, zawierające dane właściciela auta oraz dane pojazdu (np. numer rejestracyjny). Co więcej, wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie jej trwania, nie czekając do okresu jej wygasania.

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest również wtedy, gdy wykupiłeś ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela, a zapomniałeś wypowiedzieć umowę u dotychczasowego. I w tym przypadku możliwe jest złożenie oświadczenia w dowolnym momencie.

Dlaczego warto wypowiedzieć umowę?

Pamiętaj, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest dynamiczny. Oferty zmieniają się w dość szybkim tempie – wykupione ubezpieczenie za kilka miesięcy przestaje być najatrakcyjniejszą propozycją. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, przeanalizuj oferty i – gdy znajdziesz tańszą – zdecyduj się na wypowiedzenie dotychczasowej umowy.

Przelicznik OC sposobem na tanie ubezpieczenie

Zakres ubezpieczenia OC jest jednakowy dla wszystkich ubezpieczycieli. Dlatego kieruj się wyłącznie ofertami cenowymi, by oszczędzić nawet 20%. W analizowaniu konkretnych propozycji pomoże ci przelicznik OC. Jest to narzędzie, które – dzięki opracowanemu algorytmowi – wylicza wysokość składki OC, uwzględniając wszystkie zniżki i zwyżki.

Przelicznik OC dostępny jest zarówno w ogólnodostępnych porównywarkach ubezpieczeń, jak i na stronach internetowych konkretnych ubezpieczycieli. Wystarczy wpisać konkretne dane (najlepiej wiarygodne), aby otrzymać wstępne szacunki dotyczące wysokości składki. Jeżeli okaże się, że nowa oferta jest korzystniejsza od dotychczasowej, warto wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć nową na lepszych warunkach.

 

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Jim Legans, Jr CC BY 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *