Korporacyjna Manga

W czasach portali społecznościowych budujecie swój profesjonalny wizerunek na LinkedIn czy GoldenLine, a towarzyski na Facebooku. Ale dlaczego nie zrobić jednego i drugiego na łamach Exclusive Info? Żeby dać dobry przykład przeprowadziliśmy rozmowę z Krzyśkiem 23 l., pracownikiem centrum finansowego z Krakowa.

Exclusive Info: Słyszeliśmy ze ostatnio zmieniłeś pracę, co Tobą kierowało?
Krzysiek: Pieniądze.

Czy poprzedni pracodawca próbował Cię jakoś zatrzymać?
Nie. Pracodawca nie robił niczego na siłę. Zachęcał raczej żebym dalej się rozwijał, nawet jeśli będzie się to wiązać ze zmianą pracy.

Na co liczysz w nowej pracy?
Oczekuję wyzwań. Chcę się nauczyć czegoś nowego i móc się sprawdzić. Czyli wszystko to o czym piszą ludzie w listach motywacyjnych, tyle że teraz na prawdę wiem co to oznacza.

Co planujesz długoterminowo?
Własne interesy. Uważam, że praca w korporacji to idealna szkoła biznesu. Pokazuje standardy działania, uczy profesjonalizmu i pomaga świadomie podejmować decyzje gospodarcze.

Jakie masz zdanie o swoich współpracownikach?
Ludzie mają ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli pracujesz w zespole – trudno się dogadać z idiotami. Na szczęście trafiam na osoby, na których można polegać.

A co porabiasz po pracy?
Jeżdżę na longboardzie. Uprawiam najczęściej jazdę miejską, choć i tu zdarzają się kolizje, np ostatnio kolega zderzył się z rolkarzem. Kiedy jest kiepska pogoda chętnie czytam komiksy manga, ponieważ interesuję się kulturą Japonii. Dla przyjemności zajmuję się też ich tłumaczeniem.

O, to ciekawe. Szczerze to myśleliśmy, że manga jest dla dzieci. Możesz nam ją przybliżyć?
Manga to nie tylko komiks, ale też rodzaj sztuki, styl rysunku. Dlatego każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie. Na przykład Seinen to komiksy dla dorosłych facetów, często dość brutalne, a z kolei Shounen są adresowane do młodszych czytelników.

Czy to jest popularne hobby młodych profesjonalistów w Polsce?
Raczej nie. W regionie EMEA rynek mangi to około 250 mln dolarów rocznie, podczas kiedy w Japonii to aż 5 mld! Serie są bardzo obszerne, nawet ponad 600 tygodni i około 50 rozdziałów rocznie. Można je porównać do naszych serii kreskówek ukazujących się w wielu sezonach. One też zawierają humor przeznaczony raczej dla dojrzałego odbiorcy.

Masz przy sobie jakiś komiks?
Jasne. Oto on. Zwróć uwagę, że czyta się go od końca. Na początku może być to trochę irytujące, ale dodaje to klimatu. Ten akurat przywiózł mi znajomy z Australii, gdzie ze względu na relatywną bliskość i duże wpływy azjatyckie, sklepy z mangą mają rozmiary większe, niż niejeden salon prasowy w Polsce.

W takim razie pożyczamy ten egzemplarz do poczytania. Chciałbyś coś powiedzieć czytelnikom Exclusive Info?
Mimo powszechnych stereotypów, jeśli rzetelnie pracujecie i jesteście dobrze nastawieni do ludzi, łatwo dostaniecie awans lub propozycję podpisania lepszego kontraktu w nowej firmie. Wystarczy trochę cierpliwości. Wiem, bo sam to sprawdziłem.

Dziękujemy za rozmowę.
Dzięki, pozdrawiam!

Rozmawiał: Szymon Wachal

Foto: Marek Żukowski
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *