Kolejna edycja TEDx Poznań

Motywem przewodnim tegorocznego TEDx jest LIFE – Życie. Temat rozwijany będzie przez prelegentów na trzech płaszczyznach: Grow. Explore. Beyond. W wolnym tłumaczeniu – Rozwijaj się. Odkrywaj. Sięgaj dalej. Na poznańskiego TEDx’a zaprasza 1 marca Centrum Innowacji, Designu i Kreatywności – Concordia Design.

TEDx Poznań to lokalny, niezależnie organizowany event na licencji popularnych konferencji TED. O wyjątkowości spotkań stanowią krótkie i napakowane ciekawą treścią wystąpienia prelegentów. Nie ma pośród nich zbyt długich, nudnych wykładów. Tematami przewodnimi tegorocznej konferencji są zagadnienia związane z innowacyjnym postrzeganiem technologii, rozrywki i designu (Technology, Entertainment and Design). TED to bowiem globalna inicjatywa gdzie w wielu miastach na świecie fani organizują lokalne eventy – wspólnie oglądają TED Talks oraz zapraszają ciekawych i inspirujących gości (niekoniecznie naukowców).

Zgłosić swoje pomysły może każdy, kto chce inspirować i zostać zainspirowany czyimś kilkunastominutowym wystąpieniem, limit czasowy jest ściśle określony i nie wolno go nikomu przekroczyć. Wszystkie wystąpienia mają być bowiem krótkie, rzeczowe i ultraciekawe. Pomysłodawcą tych spotkań jest amerykański architekt Richard Wurman. Hasło wszystkich TEDów jest jedno – „ideas worth spreading” – pomysły warte rozpowszechnienia.

Grow – Rozwijaj się

W pierwszej części spotkania dowiemy się jak Xbox Kinect może pomóc w rehabilitacji, czy druk 3D może być użyteczny w edukacji, oraz jak i po co wskrzesić Sokratesa udzielając dzieciom (i sobie) odpowiedzi na najtrudniejsze, choć prosto sformułowane filozoficzne pytania . Prelegentami pierwszej części będą:

Marek Banaszak – finalista konkursu Microsoft Imagine Cup – pasjonat nowych technologii oraz sposobów ich zastosowania w życiu codziennym

Kamil Dziadkiewicz – z wykształcenia nauczyciel i polonista. Entuzjasta rewolucji związanej z drukiem 3D, vloger i twórca podcastu „Łebskie Chłopaki”

Oscar Brenifier – doktor filozofii, autor filozoficznych książek (nie tylko) dla dzieci, zajmujący się koncepcją „praktyki filozoficznej”

Explore – Odkrywaj

W kolejnej części inspirującego spotkania będzie mowa o innowacyjnej, skutecznej metodzie nauki języków o enigmatycznej nazwie 4M , nowym rodzaju podróżowania, czyli post– turystyce oraz o tym, co łączy lokalny patriotyzm, synestezję oraz wrażenia kulinarne. Swoje koncepcje zaprezentują:

Michał Grześkowiak – blogujący poliglota, coach, trener i twórca projektów edukacyjnych

Marysia Zlonkiewicz – bałkanistka, kulturoznawczymi, teoretyczka turystyki i podróżniczka

Dominika Hoppe – projektantka form przemysłowych, wraz z Tomaszem Seidlerem na poznańskich Jeżycach tworzy studio kulinarno-projektowe „Bułka z masłem”.

Beyond – Sięgaj dalej

Na sam koniec dowiemy się, jak za pomocą sztuki dokonać reinterpretacji swojej przeszłości i historii, zastanowimy się nad tym, czy nadchodzi już zmierzch mediów społecznościowych, jaka przyszłość czeka pojazdy elektryczne oraz na czym polega projekt „Infinity”i w jaki sposób technologie związane z „beaconami” przybliżają nas do świata rodem z filmów Science Fiction. Spotkanie zakończą wystąpienia:

Helen Patton – założycielki fundacji udzielającej pomocy weteranom i rodzinom ofiar wojennych

Janusza Kaniewskiego – designera projektującego m.in. dla Ferrari, drugiego najbardziej innowacyjnego przedsiębiorcy wg Forbes w 2012

Adama Jesionkiewicza – designera, wizjonera i przedsiębiorcy skupionego na biznesach reklamowych i nowych technologiach. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli zapisać się na tegoroczną edycję poznańskiego TEDxa są dobre wieści – spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie www.TEDxPoznan.pl

O Concordia Design – centrum innowacji, designu i kreatywności:

Jesteśmy platformą współpracy przedsiębiorców, ekspertów, projektantów opartą o unikalny model biznesowy łącząc promocję designu z edukacją i consultingiem. W każdym z obszarów, w którym działamy, realizujemy idee By Human Touch – umiejętność rozumienia i dokonywania ciągłych zmian, w których człowiek, jego potrzeby i wartości, ale też rozwijanie jego talentu i tkwiącego w nim potencjału są w centrum zainteresowania. Wartości By Human Touch to: poznawanie, współtworzenie oraz zmiana. Czerpiemy z doświadczenia firm z grupy Vox oraz wiedzy humanistycznej i badań prowadzonych przez uczelnie wyższe: School of Form, Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej,  Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Więcej o idei By Human Touch na stronie www.byhumantouch.com

Nasz zespół tworzą  eksperci – praktycy z obszaru design & business innovation z Polski i Europy. Specjalizujemy się m.in. w prowadzeniu działalności edukacyjnej w obszarach: innowacja & kreatywność, design management, nowoczesne metody marketingowe, rozwój osobisty. Jesteśmy w ścisłej czołówce instytucji wdrażających nowoczesne metodologie warsztatów w Polsce. Współpracujemy z firmami z różnych części Polski i instytucjami z Europy m.in.: Internationale Design Zentrum z Berlina, a wspólnie z Politechnico di Milano, Big Innovation Center z Londynu, Lancaster University z Manchesteru tworzymy narzędzie do mierzenia skuteczności stosowania designu na zlecenie Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej. Prowadzimy działalność konsultingową oferując usługi dla biznesu, których celem jest opracowanie i wdrożenie innowacji wykorzystując do tego celu design. W praktyce wykorzystujemy nowoczesne, interaktywne metody pracy multidyscyplinarnej oparte o metodologię Design Thinking.

Tworzymy innowacyjne strategie budowane na potrzebach klientów, prowadzimy niezbędne do tego badania (rynku, etnograficzne, jakościowe), realizujemy audyty wzornicze, analizujemy trendy, wspieramy proces wdrażania innowacyjnych  produktów i usług „od a do z”. Prowadzimy warsztaty rozwijające kreatywność indywidualną i zespołową na różnych etapach procesu (pomysły-wdrożenia-komunikacja), świadczymy usługę kreatywnego moderowania wspierając procesy i projekty w firmach. Wspomagamy procesy HR w firmach (autorskie programy w ramach Assessment Center, Development Center, budowanie zespołu), pomagamy w rekrutacji i szkoleniach Product Managerów & Design  Managerów.

Jesteśmy inkubatorem młodych firm z różnych obszarów projektowania (np.: grafiki, komunikacji, badań, innowacyjnych produktów dla firm, doradztwa w obszarze strategii). CoOffice kumuluje w jednym miejscu potencjał sektorów kreatywnych Wielkopolski.

Jesteśmy nowoczesnym centrum wystawienniczo-konferencyjnym. Concordia Design posiada unikalne wnętrza i infrastrukturę do organizacji konferencji i szkoleń, premier produktów, eventów, wystaw.

Realizujemy innowacyjny program edukacyjny dla dzieci – Concordia Kids. To cykl warsztatów, zajęć nastawionych na odkrywanie talentów, stymulujący kreatywność, rozwijający umiejętności manualne, łączący w nowy sposób poznawanie, naukę z zabawą. Organizujemy warsztaty dla dzieci, rodziców oraz warsztaty rodzinne. Współpracujemy z pedagogami, psychologami, artystami i doświadczonymi animatorami, którzy kochają pracę z dziećmi. Nasze warsztaty organizujemy także w innych miastach Polski.

W Concordia Design działa restauracja Concordia Taste z  autorskim menu – wyjątkową kuchnią łączącą nowoczesność z tradycyjnymi produktami od lokalnych dostawców. Unikalnym konceptem jest Designu na Wynos, gdzie można zakupić dobrze zaprojektowane przedmioty do kuchni, które wcześniej spodobały nam się np. podczas serwowanego lunchu.

Więcej informacji:www.TEDxPoznan.pl

Tekst i zdjęcia: TEDx

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *