Szukaj

Choroby jamy ustnej – z czym najczęściej się borykamy?

Choroby w obrębie jamy ustnej oraz ich objawy są bardzo często bagatelizowane. Tymczasem ich następstwa mogą mieć niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu.

sebidin_exclusivemagpl

Główną przyczyną tego rodzaju infekcji jest rozwój bakterii w jamie ustnej, przy czym nie jest to równoznaczne z zaniedbaniami w zakresie higieny. Stany zapalne czy infekcje w obrębie jamy ustnej mogą być symptomem ogólnych zaburzeń lub objawem choroby.
Objawy i leczenie zapalenia dziąseł
Jednym z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej jest zapalenie dziąseł. Zazwyczaj borykają się z nim ludzie młodsi. Zapalenie dziąseł objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem, bólem, a niekiedy także krwawieniem.
Przyczyną dolegliwości jest namnażanie się bakterii w okolicach dziąseł, nierzadko spowodowane niedostateczną higieną. Wśród pozostałych czynników sprzyjających rozwojowi infekcji wymienia się kamień nazębny, ubytki czy wady zgryzu.
Leczenie zapalenia dziąseł opiera się głównie na podaniu środków przeciwzapalnych, a tylko w niektórych przypadkach również leków przeciwbólowych lub antybiotyku. Świetnym pomysłem jest też przygotowywanie naparów ziołowych, które pomagają zwalczać dolegliwości. Przyczyny zapalenia jamy ustnej można usuwać również przy pomocy tabletek do ssania, takich jak Sebidin, dostępnych w aptekach.
Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?
Problem nieświeżego oddechu zwykle pojawia się okresowo, przykładowo po zjedzeniu potraw o silnym aromacie, wypiciu alkoholu czy paleniu papierosów. Ale jeśli niemiły zapach z ust utrzymuje się niemal bez przerwy, może okazać się objawem schorzenia dziąseł czy nawet przewlekłą infekcją zatok.
Jeśli problem nieświeżego oddechu ma podłoże chorobowe, warto skorzystać z pomocy lekarza, który dobierze odpowiednią kurację farmakologiczną. Jednak czasami wystarczy kilka wizyt u stomatologa, który usunie kamień nazębny i oceni ogólny stan higieny jamy ustnej, a w razie potrzeby zasugeruje wykonanie kolejnych zabiegów.
Chcąc wzmocnić efekt leczenia farmakologicznego lub stomatologicznego, świetnym uzupełnieniem kuracji będzie żucie gumy bez cukru, a nawet świeżych ziół, przykładowo bazylii, mięty czy pietruszki. W naszej diecie nie powinno także zabraknąć sporej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej.
Jak walczyć z drożdżycą jamy ustnej?
Kolejnym często występującym schorzeniem jamy ustnej jest drożdżyca, spowodowana zakażeniem grzybiczym. Ryzyko rozwoju drożdżycy zwiększają niedobory witamin, głównie z grupy B, obniżona odporność czy choroby ogólnoustrojowe. Z drożdżycą częściej zmagają się też osoby przyjmujące antybiotyki, sterydy i doustne środki antykoncepcyjne. Oczywiście ogromne znaczenie ma również higiena jamy ustnej.
Głównym symptomem drożdżycy są białe plamki, pojawiające się przede wszystkim na języku i podniebieniu. Leczenie choroby polega na miejscowej aplikacji preparatów przeciwgrzybiczych. Jeśli tego typu terapia okaże się nieskuteczna, specjalista może zdecydować o przepisaniu środków doustnych. Ze względu na możliwość nawrotu schorzenia leki zazwyczaj należy przyjmować także po ustąpieniu objawów.
Tekst i zdjęcie: autor zewnętrzny